Dopłata 1500 zł do ha i Chłopski Ład. Co rolnicy ustalili z Siekierskim?Facebook/Czesław Siekierski
StoryEditorRozmowy rolników z ministrem

Dopłata 1500 zł do ha i Chłopski Ład. Co rolnicy ustalili z Siekierskim?

24.02.2024., 13:09h
Na granicy w Zosinie odbyły się rozmowy protestujących rolników z ministrem rolnictwa. Rolnicy postawili twarde żądania. Domagają się m.in. 1500 zł do ha i wprowadzenia Chłopskiego Ładu zamiast Zielonego. -Rolnikom trzeba zrównoważyć starty - powiedział po spotkaniu Czesław Siekierski.

Dziś na granicy w Zosinie (woj. lubelskie) przedstawiciele protestujących rolników spotkali się ministrem rolnictwa Czesławem Siekierskim i wiceministrem Stefanem Krajewskim. Rozmowy dotyczyły pilnych działań, które mają ograniczyć kryzys w rolnictwie i przywrócić opłacalność produkcji. 

Chłopski Ład w miejsce Zielonego Ładu

Po spotkaniu rolnicy poinformowali, że spotkanie po raz pierwszy było konkretne, ale do porozumienia jeszcze nie doszło. Przedstawili ministrowi trzy postulaty, w tym stworzenia Chłopskiego Ładu w miejsce Zielonego Ładu.

- Pan minister dostał od nas bardzo jasny przekaz stworzenia nowego, już nie zielonego a chłopskiego ładu, który będzie akceptowalny przez rolników. Trzeba uświadomić Unii, że jeśli miliony mówią, że jest coś nie w porządku, to jest nie w porządku. Nie może być tak, że polski rolnik jest obarczony obniżeniem opłacalności przez wprowadzenie Zielonego Ładu i wprowadzenie zboża z zewnątrz, gdy u nas spadają ceny – mówił Wiesław Gryn, lider Oszukanej Wsi.

"Ukraina może obejść się bez Polski i bez zalewania polskich portów"

Kolejny postulat dotyczy ograniczenia importu z Ukrainy. Rolnicy zwrócili uwagę, że przez importowaną żywność spada opłacalność ich produkcji.

- Strona ukraińska ma duże moce przeładunkowe. Może śmiało obejść się bez Polski i bez zalewania polskich portów.  Walczymy o dostęp do nabrzeża. Europa postanowiła, że naszym kosztem otwiera się granice i zmniejsza nam się dochodowość – mówił Gryn.

1500 zł do hektara każdej uprawy

Rolnicy domagają się także dopłat do wszystkich upraw poza burakami cukrowymi. Była to jedyna opłacalna uprawa w 2023 roku.

- Musimy upomnieć się o rekompensaty. Zaproponowaliśmy panu ministrowi 1500 zł do hektara każdej uprawy oprócz buraków.  Liczymy, że się odniesie do tego postulatu. Nie  mówię, że dzisiaj, ale że szybko będą konkrety. Stoimy pod ścianą – zaznaczył Gryn.

Stanisław Barna z Solidarności RI dodał, że muszą być uruchomione dopłaty także dla hodowców.

Minister Siekierski przyjął postulaty.  Podkreślił, że rozmowy były trudne, ale konkretne i przebiegły „w wyjątkowo dobrych warunkach”. Zaznaczył, że ministerstwo nie ucieka od rozmów z rolnikami i stara się rozwiązywać problemy. O wsparciu dla rolników ma rozmawiać z premierem Tuskiem, a także na forum UE.

- Przyjechałem tu głównie z myślą, żeby skonkretyzować postulaty. Przedstawię je w poniedziałek na posiedzeniu rady ministrów rolnictwa w Brukseli. Potrzebne są dodatkowe środki na skupienie zboża z UE i przekazanie tego ziarna na rynki, które go potrzebują – powiedział minister.

Siekierski: rolnikom trzeba zrównoważyć starty

Siekierski zgodził się z rolnikami, że narzucone wymogi Zielonego Ładu czy otwarcie granicy na import z Ukrainy obniżyły dochody rolników.

- Trzeba to rolnikom w jakiś sposób zrównoważyć. A Zielony Ład jest nieprzemyślany. Te obciążenia, które zostały narzucone są nieracjonalne z punktu widzenia rolnika. Rolnicy sami wiedzą, kiedy wysiewać nawozy i sami oszczędzają nawozy i środki ochrony roślin. Instruktaż z UE jest nie na miejscu - mówił.

- Potrzebne są nakłady. Aby zbierać w czasie żniw czy w czasie zbiorów jesiennych, trzeba posiać i zastosować całą technologię wymaganą w danej uprawie. Stąd oczekiwania rolników o pomoc ze strony Unii Europejskiej i ze strony budżetu państwa. Uważam, że czasami trzeba się zapożyczyć, albo może zainwestować. A to wsparcie dla rolników jest mądrą inwestycją, żeby były w przyszłości plony - zaznaczył Siekierski.

Rolnicy nie kończą protestów

Rolnicy poinformowali, że nie kończą protestów. Zejdą z dróg, jeśli rząd spełni ich oczekiwania. Najbliższy duży protest odbędzie się w Warszawie 27 lutego. Wezmą w nim udział rolnicy z całej Polski. W Sejmie przyjmie ich marszałek Szymon Hołownia.

image
ARiMR wypłaca ekoschematy

Ekoschematy: kiedy pierwsi rolnicy dostaną pieniądze? ARiMR podaje datę!

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. kwiecień 2024 16:44