Jak Siekierski chce ochronić polskich rolników przed zbożem z Ukrainy?MRiRW
StoryEditorImport towarów rolnych z Ukrainy

Jak Siekierski chce ochronić polskich rolników przed zbożem z Ukrainy?

16.01.2024., 11:14h
KE chce przedłużyć bezcłowy handel produktami rolnymi z Ukrainą. Sprzeciwia się temu minister rolnictwa Czesław Siekierski i domaga się wzmocnienia klauzul ochronnych. Jaki ma pomysł na ograniczenie eksportu z Ukrainy do Polski?

Co dalej z importem towarów rolnych z Ukrainą? Czy bezcłowy handel zostanie przedłużony? Komisja Europejska jest za, mimo sprzeciwu polskiego komisarza i polskiego ministra rolnictwa, ale ostatecznej decyzji jeszcze nie ogłosiła. Miała być zatwierdzona dziś, jednak spotkanie unijnych komisarzy w tej sprawie zostało odwołane. Prawdopodobnie w następnym tygodniu podczas spotkania ministrów rolnictwa krajów UE odbędzie się dyskusja na ten temat, o co wnioskowała Polska. Wiadomo jednak, że Bruksela nie zgodzi się na wyłączenie najbardziej wrażliwych produktów, jak zboże czy cukier, z przepisów o bezcłowym handlu.

Rząd spotkał się z wiceszefem KE ws. importu towarów rolnych z Ukrainy

Dlatego ministerstwo rolnictwa zabiega chociaż o wzmocnienie klauzul ochronnych. Ta kwestia i ochrona polskich rolników przed konsekwencjami bezcłowego handlu z Ukrainą były tematem wczorajszej wideokonferencji ministra rolnictwa Czesława Siekierskiego i ministra rozwoju Krzysztofa Hetmana z wiceprzewodniczącym KE Valdisem Dombrovskisem. W rozmowach uczestniczyli także wiceministrowie rolnictwa Michał Kołodziejczak i Adam Nowak.

Jak Siekierski chce chronić polskich rolników przed ukraińskim zbożem?

Minister Siekierski zaznaczył komisarzowi Dombrovskisowi, że nadmierny napływ towarów z Ukrainy spowodował trudną sytuację na polskim rynku rolnym. Podczas rozmów przedstawiono i omówiono trzy możliwe działania zaradcze w tym zakresie

  • wsparcie UE dla zwiększenia tranzytu i ułatwienia przepływu towarów ukraińskich do krajów zagrożonych pod kątem bezpieczeństwa żywnościowego,
  • wsparcie unijne dla rozmów stron polskiej i ukraińskiej celem wypracowania dwustronnych rozwiązań mających na celu kontrolę i ograniczenie eksportu z Ukrainy do Polski wrażliwych towarów rolnych,
  • modyfikacje środków tymczasowej liberalizacji handlu (ATM) z  Ukrainą, tak aby z jednej strony była zapewniona pomoc dla dotkniętej rosyjską agresją Ukrainy, z drugiej zaś strony zapewnione były niezbędne elementy zabezpieczające państwa członkowskie UE, w tym szczególnie graniczące z Ukrainą, przed nadmiernym napływem wrażliwych towarów.

Ministerstwo rolnictwa: Dombrovskis wyraził gotowość do współpracy

Jak przekazało ministerstwo rolnictwa, komisarz Dombrovskis wyraził gotowość do współpracy z Polską w odniesieniu do wyżej wymienionych działań.

- Ustalono, że na szczeblu eksperckim będą prowadzone rozmowy zarówno ze stroną ukraińską w celu wypracowania dwustronnych rozwiązań, jak i prowadzone będą uzgodnienia z Komisją Europejską celem wypracowania instrumentów ochronnych w ramach mechanizmu liberalizacji handlowej z Ukrainą – tłumaczy ministerstwo.

Wiceszef KE: będziemy dalej wspierać Ukrainę, pamiętając o obawach polskich rolników ​

Z kolei Dombrovskis po spotkaniu poinformował na platformie X, że spotkanie z polskimi ministrami Czesławem Siekierskim i Krzysztofem Hetmanem w sprawie wsparcia UE dla Ukrainy, w tym środków handlowych, było istotne.

- Komisja Europejska będzie w dalszym ciągu wspierać gospodarkę Ukrainy, pamiętając o obawach polskich rolników w związku z ukraińskim importem produktów rolno-spożywczych – zaznaczył wiceszef KE.

Hetman: celem Polski jest wspieranie Ukrainy bez narażania polskich rolników na straty

Natomiast minister Hetman zapewnił, że celem Polski jest wspieranie Ukrainy bez narażania polskich przedsiębiorców i rolników na straty. Dodał, że trwają intensywne prace nad rozwiązaniem sytuacji na granicy polsko-ukraińskiej.

- Istotną w tym działaniu będzie rola Komisji Europejskiej i dostrzeżenia przez nią także problemów dotykających stronę polską – czytamy w komunikacie po spotkaniu.

oprac. Kamila Szałaj, źródło: MRiRW, Polskie Radio, RMF FM

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. czerwiec 2024 15:31