Protest rolników w 1989 r.Facebook/NASZE WIRY. Strona o wsi w gminie Komorniki i okolicach/zrzut ekranu
StoryEditorProtest rolników

Jak wyglądały protesty rolników 1989 roku? Dekady mijają, a problemy rolnictwa wciąż te same [WIDEO]

28.11.2023., 19:00h
Rok 2023 upłynął pod hasłem: „Protesty rolników”. Farmerzy stawili czoła ogromnemu kryzysowi rolniczemu, który nie był pierwszym w historii polskiego rolnictwa. Nie inaczej wyglądała sytuacja w roku 1989. Pamiętacie, co działo się wtedy?

Protesty rolników w 1989 r.

Powodem protestów rolniczych w roku 1989 była transformacja gospodarcza, z którą przyszło zmierzyć się rolnikom. W tym roku zostały rozszerzone zasady gospodarki rynkowej na sektor rolniczy, nastąpiło urynkowienie cen produktów przy jednoczesnym otworzeniu krajowego rynku na produkty zagraniczne.

Kryzysowa sytuacja w rolnictwie na początku lat 90.

Upadek PRL-u wielu rolnikom pamiętającym tamte czasy z pewnością kojarzy się z tym, jak negatywna okazała się dla tego sektora transformacja rynkowa. Ogólny wzrost cen środków potrzebnych do produkcji czy paliwa był nieadekwatny do wynagrodzenia, które otrzymywali za sprzedawane przez siebie produkty rolne. Doskonałym powrotem do przeszłości jest reportaż stacji TVP 1 z roku 1989, kiedy swoje protesty rozpoczęły Kółka Rolnicze, które działają do dziś. Wówczas, podobnie jak w roku 2023, doszło do blokady dróg wojewódzkich, ponieważ rolnicy nie wiedzieli, co począć i jak żyć, skoro produkcja rolnicza przestała się opłacać.

– Jesteśmy oszukani. Od kwietnia czekamy do tej pory. Jest to przedostatni krok rolników, bo jeszcze ostatni wydaje mi się, może być gorszy. My nie wiemy, czy wstawiać dzisiaj do obory krowę, czy sypać zboże – lamentowali rolnicy w roku 1989.

Rolnicy domagali się wyższego wynagrodzenia i sprawiedliwości

Początki lat 90. upłynęły rolnikom pod znakiem troski o swoje gospodarstwa. Wiele z nich nie wytrzymało sukcesywnie wprowadzanych zmian rynkowych, w związku z czym bezrobocie wśród ludności wiejskiej wzrastało, a gospodarstwa rolne upadały. Widoczny był wówczas również spadek rentowności dużych gospodarstw rolnych.

– Weźmy taką ropę, która już w tym momencie podrożała o 130%. A co nam podrożało o tyle procent? Jaki produkt? – pytali rolnicy w 1989 r.

Lata minęły, a problemy rolników się nie zmieniły

Nie da się ukryć, że historia zatoczyła koło. Od roku 1989 minęły 34 lata, a w roku 2023 rolnicy ponownie musieli protestować przeciwko niskim cenom zbóż w skupach, wysokim cenom paliw i niesprawiedliwości, która ich spotkała. Rolników sprzed roku 2000 uratowało wejście do Unii Europejskiej, choć nie rozwiązało wszystkich problemów, a co uratuje rolników w roku 2023?

Oprac. Justyna Czupryniak

Źródło: rynekinwestycji.pl, Facebook/NASZE WIRY. Strona o wsi w gminie Komorniki i okolicach

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. luty 2024 16:11