Nowi wiceministrowie rolnictwaJustyna Czupryniak/Canva/archiwum redakcji
StoryEditorMRiRW

Kim są nowi wiceministrowie rolnictwa: Krajewski, Nowak, Czerniak i Kołodziejczak?

15.12.2023., 09:00h
Resort rolnictwa ma nowego szefa. Funkcję tę powierzono znanemu, doświadczonemu i znającemu się na rolnictwie politykowi, byłemu europosłowi, dr. Czesławowi Siekierskiemu, posłowi Polskiego Stronnictwa Ludowego, od lat związanemu z ruchem ludowym. O ten resort obecny minister otarł się już w latach 2001–2003, kiedy to sprawował funkcję sekretarza stanu. Co jeszcze wiemy o nim i jego zastępcach?

Nowy minister rolnictwa Czesław Siekierski

Siekierski pochodzi z ziemi świętokrzyskiej, jest absolwentem SGGW w Warszawie. Na początku lat 70. ubiegłego wieku działał w Związku Młodzieży Wiejskiej. W latach 90. był dyrektorem Fundacji Programów Pomocy dla Rolnictwa oraz pełno­mocnikiem rządu do przygotowania polskiego rolnictwa do integracji z Unią Europejską. Obecny minister obracał się w kręgach unijnych zajmujących się rolnictwem przez wiele lat.

image

Czesław Siekierski

FOTO: Archiwum redakcji

Zaczął od bycia obserwatorem w europarlamencie, potem, już po wejściu Polski do UE, działał jako europoseł:

  • najpierw w Europejskiej Partii Ludowej – europejskich demokratów, a następnie chadeków. W VIII kadencji PE był przewodniczącym Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Kim są nowi wiceministrowie rolnictwa?

W kierowaniu resortem 71-letniego ministra wesprze młoda kadra, tj.:

  • 33-letni Adam Nowak,
  • 36-letni Michał Kołodziejczak,
  • 42-letni Stefan Krajewski.
  • 59-letni Jacek Czerniak.

Kim jest nowy wiceminister rolnictwa Adam Nowak?

Adam Nowak to pochodzący z województwa łódzkiego działacz społeczny i młodzieżowy. Jest absolwentem Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie oraz IERiGŻ w Warszawie. Od 2018 r. kieruje Związkiem Młodzieży Wiejskiej, a od czerwca 2021 do czerwca br. pełnił funkcję wiceprezydenta Europejskiej Rady Młodych Rolników (CEJA). Od 2012 r. nieprzerwanie zasiada w zarządzie głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP, a od 2022 r. jest jego wiceprezesem. Posiada wielo­letnie doświadczenie w koordynacji europejskich i krajowych projektów edukacyjnych oraz zawodowych skierowanych do młodzieży z obszarów wiejskich.

image

Adam Nowak

FOTO: Archiwum redakcji

Kim jest nowy wiceminister rolnictwa Stefan Krajewski?

Stefan Krajewski urodził się i działa na Podlasiu, jest posłem PSL, aktywnym samorządowcem. Ukończył studia na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW oraz studia podyplomowe z zakresu WPR na UWM w Olsztynie. Pracował w ARiMR, od 2004 r. w biurze powiatowym w Zambrowie, którym kierował w latach 2008–2011. Następnie do 2015 r. był dyrektorem Podlaskiego Oddziału Regionalnego ARiMR. Został też przewodniczącym wojewódzkich struktur Związku Zawodowego Centrum Narodowego Młodych Rolników.

image

Stefan Krajewski

FOTO: Archiwum redakcji

Kim jest nowy wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak?

Michał Kołodziejczak urodził się w Sieradzu. Jest absolwentem liceum ogólnokształcącego. W 2014 r. z ramienia PiS uzyskał mandat radnego miasta i gminy Błaszki. W 2018 powołał stowarzyszenie Unia Warzywno-Ziemniaczana, które organizowało protesty środowiska rolniczego przeciwko polityce rządu PiS w sprawie walki z wirusem ASF oraz przeciwko niskim cenom skupu płodów rolnych w województwie łódzkim, za co wykluczono go z partii. W grudniu 2018 zarejestrował fundację AgroUnia, która w maju 2021 r. przekształciła się w partię. Ostatecznie do tegorocznych wyborów parlamentarnych Kołodziejczak wystartował z partii RS AgroUnia Tak z ramienia Koalicji Obywatelskiej, i uzyskał mandat posła.

image

Michał Kołodziejczak

FOTO: Archiwum redakcji

Kim jest nowy wiceminister rolnictwa Jacek Andrzej Czerniak?

Jacek Andrzej Czerniak to polityk, poseł związany z lewicą, samo­rządowiec pochodzący z Lubelszczyzny. Ukończył politologię na UMCS w Lublinie. W latach 90. pracował jako nauczyciel w szkole podstawowej. Później w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubelskiego jako główny specjalista w Departamencie Koordynacji Projektów Unijnych i Departamencie Zdrowia. Zasiadał w radach nadzorczych, m.in. Lubelskich Fabryk Wag, Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej i Cukrowni Opole.

image

Jacek Andrzej Czerniak

FOTO: Jacek Andrzej Czerniak/Facebook

Magdalena Szymańska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. czerwiec 2024 18:37