kukurydza po majowych przymrozkachJakub Wiciński
StoryEditorKUKURYDZA PO PRZYMROZKACH

Kukurydza po przymrozkach. Rolnicy mówią wprost: "Chce żyć, ale...!"

16.05.2025., 18:35h

Czy jest szansa na regenerację kukurydzy po majowych przymrozkach? Rolnicy mówią, że roślina "chce żyć!" I choć na wielu polach w całym kraju sytuacja nie wygląda najlepiej, to jest jednak nadzieja, że kukurydza się podniesie. Ale...potrzebne jest jej ciepło, woda i wilgoć. A tego też jak na lekarstwo... Jakby było mało, to pojawiają się jeszcze chwasty i szkodniki.

Kukurydza ucierpiała... ale jeszcze walczy - relacja z Podlasia

- Jest nadzieja, kukurydza chce żyć! - powiedział Dariusz Ciochanowski, rolnik z Podlasia.

Po wyjątkowo zimnej połowie maja kukurydza zaczyna wypuszczać nowe łodygi. Choć nie wszystkie rośliny przetrwały przymrozki, część pól pokazuje oznaki życia. Rolnicy czekają na cieplejsze dni.

- Kukurydza troszeczkę wypuszcza łodygę. Być może część roślin ma zniszczony stożek. I ta część wypadnie, ale to musi wyraźnie wszystko pokazać się na polu. Myślę, że za 3 dni będzie już widać. Trochę się może ociepli i albo rośliny pokażą, że chcą żyć, albo padną całkowicie. Jeśli się nie podniosą – trzeba będzie odsiewać – tłumaczy rolnik.

W gospodarstwie rolnika z Podlasia część roślin położyła się na ziemi, liście zżółkły i zgniły, ale są oznaki regeneracji

- Jest nadzieja, że ze środka puści nowe. Tak jakby chce… - dodał z ostrożnym optymizmem rolnik.

Zimny maj zaskoczył rolników

Majowe przymrozki objęły całą Polskę i trwały znacznie dłużej niż zwykle. Wielu rolników przyznaje, że nie pamięta takiej wiosny. Tak trudnej! W Podlaskiem nocą dziś nadal była niska temperatura. Zaledwie 2 stopnie Celsjusza, a na Warmii 4-5 stopni w dzień. Takie temperatury w kluczowym w okresie wschowów powodują duże straty w uprawach.

Warmia i Mazowsze: kto kukurydzę siał później, ten miał szczęście

Rolnik z Warmii, który również uprawia kukurydzę na 13 ha, mówi wprost:

- Siałem dopiero 22 kwietnia, więc praktycznie wszystko przeżyło. Listki są przyżółkłe, ale jeszcze się trzymają. Na polu jest niestety teraz duża presja chwastów i nie ma dobrego rozwiązania, żeby obecnie pryskać. Jeśli teraz opryskamy, to jeszcze bardziej zaszkodzimy roślinom. A wcześniej też nie było pryskane doglebowo, bo do oprysku przedwschodowego musi być wilgoć w ziemi, a tej wilgoci nie było. 

Z kolei rolnicy, którzy siali przed świętami wielkanocnymi, ucierpieli znacznie bardziej. Jak relacjonuje rolnik:

- U tych, co siali wcześniej, nie widać stożka wzrostu. U 50% rolników w regionie są ogromne straty. Jeśli ktoś posiał przed świętami, to 1/4 kukurydzy wypadła i trzeba będzie przesiać.

Co dalej? Cała nadzieja w pogodzie...

Jak podkreślają rolnicy, na ocenę strat jest jeszcze za wcześnie. Wiele zależy od pogody w najbliższych dniach.

- Zobaczymy, co przyniosą kolejne dni. Pomoc? Na razie cisza... - dodał rolnik.

image
kukurydza po majowych przymrozkach
FOTO: Jakub Wiciński

Pogoda zaskakuje coraz bardziej, a uprawy obrywają

Tegoroczny maj bardzo różnił się od lat poprzednich, kiedy był szybszy i cieplejszy start wiosny premiujący wczesny siew. Tym razem oczekiwania rolników zawiodły. Krótko mówiąc, kto posiał później, ten zyskał, a kto się pośpieszył, ten stracił.

- Byleby tylko ciepło się zrobiło - odrzekł rolnik z Podlasia.

A ciepła, wilgoci i wody jak na lekarstwo. Za to mnożą się chwasty i szkodniki. Najbliższe dni okażą się więc dycydujące.

Zachodniopomorska kukurydza obroniła się

Zapytaliśmy również o sytuację kukurydzy w północno-zachodniej Polsce. Otóż Wiceprezes Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej, Pan Mirosław Ignaszak, powiedział nam:

- Na naszym terenie kukurydze raczej były późno posiane i nie ucierpiały zbyt mocno.

Za to, jak dodał Mirosław Ignaszak, dramatycznie niski poziom wilgoci oraz susza na terenie Zachodniopomorskiego stawiają przyszłość upraw pod równie wielkim znakiem zapytania.

Agnieszka Sawicka

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. czerwiec 2025 16:18