Tegoroczne lato wcale nie będzie takie gorące - przewiduje J. Gorell.Mariusz Drożdż
StoryEditorPOGODA

Lato chłodne i deszczowe. Prognoza pogody Józefa Gorella od lipca do września 2024

04.07.2024., 17:00h
Józef GorellJózef Gorell
Jakie będzie tegoroczne lato? Jozef Gorell przewiduje, że susza nie będzie dotkliwa, a także nie będzie tak gorąco, jak przed rokiem. Co jeszcze słychać w pogodzie?

Burzowe lato

W poprzedniej prognozie przewidywałem bardzo chłodną drugą połowę kwietnia i pierwszą połowę maja. Przymrozki były większe od przewidywanych, w maju wystąpiła też prognozowana przeze mnie susza. W następnych miesiącach, tj. w pierwszej i w drugiej dekadzie lipca, drugiej i trzeciej dekadzie sierpnia oraz w pierwszej i w trzeciej dekadzie września, należy spodziewać się intensywnych opadów deszczu z burzami. W trzeciej dekadzie lipca i pierwszej dekadzie sierpnia przewiduję pogodę suchą i słoneczną. Ponadto druga i trzecia dekada sierpnia będzie bardzo chłodna.

Tego lata dni z temperaturą powyżej +30°C będzie jeszcze mniej niż w poprzednim roku

Lato zapowiada się więc chłodne. Przypominam, że 2024 r. jest rokiem asynchronicznym, co oznacza, przechodzenie intensywnych opadów deszczu powodujących podtopienia i dramatyczne powodzie. Anomalia te wystąpiły już na wszystkich kontynentach. W Polsce w tym roku nie wystąpi już taka susza, jaka była w pierwszej i w drugiej dekadzie maja. Za to po krótkotrwałych okresach upałów, nastąpią okresy radykalnego ochłodzenia. Mimo przechodzących licznych burz z intensywnymi opadami deszczu, lokalnie, punktowo opadów będzie niewiele.

Przyszły rok przyniesie nam krótkie okresy suszy, burz i deszczów, a w 2026 r., co wynika z rotacji, grozi nam katastrofalna susza, która będzie dotkliwa szczególnie wiosną.

Lipiec - nawałnice, upały i chłodne noce

Lipiec rozpocznie się intensywnie, z gwałtownymi burzami, nawałnicami i opadami gradu. W pierwszej dekadzie spodziewane są intensywne opady deszczu, które mogą prowadzić do lokalnych podtopień i powodzi. Temperatury w ciągu dnia mogą sięgać nawet 36°C, a w czasie burz prędkość wiatru może dochodzić do 100 km/h.

W drugiej dekadzie lipca burze i opady deszczu będą rzadsze, a więcej dni będzie słonecznych. Wiatr stanie się słaby i zmienny, a noce w rejonach północnych kraju będą bardzo chłodne, z temperaturami spadającymi lokalnie do 8°C. W ciągu dnia temperatury będą sięgać do 32°C.

Trzecia dekada lipca przyniesie powrót burz z intensywnymi opadami deszczu i gradu, a także nawałnicami. Wiatr będzie silny i porywisty, zwłaszcza nad morzem, gdzie może mieć charakter sztormowy. Po 25 lipca zrobi się słonecznie i upalnie, ale w rejonach północnych noce będą nadal chłodne.

Sierpień - słoneczny początek, chłodna druga dekada

Początek sierpnia przyniesie słoneczną pogodę w większości kraju, z wyjątkiem północno-wschodnich rejonów, gdzie mogą wystąpić niewielkie opady deszczu. W ciągu dnia temperatury będą sięgać do 26°C, ale noce będą chłodne, z temperaturami spadającymi do 8°C. Wiatr okresami będzie silny i porywisty.

Pod koniec pierwszej dekady sierpnia prognozowane są burze i opady deszczu. W drugiej dekadzie sierpnia burze powrócą z intensywnymi opadami deszczu i gradu, a lokalnie z nawałnicami. Na Bałtyku możliwy jest sztorm. Cała druga dekada będzie bardzo chłodna, z temperaturami maksymalnymi do 25°C i minimalnymi do 8°C.

Trzecia dekada sierpnia to przeplatanka dni słonecznych z lokalnymi burzami oraz opadami deszczu i gradu. W trakcie burz wiatr będzie silny i porywisty. Temperatury maksymalne osiągną 28°C, ale noce pozostaną chłodne, szczególnie w rejonach północno-wschodnich, gdzie temperatura może spadać do 6°C.

Wrzesień - burze, słoneczne dni i intensywne opady

Wrzesień rozpocznie się burzami z intensywnymi opadami deszczu, lokalnie z gradem i nawałnicami. W trakcie burz wiatr będzie silny i porywisty. W pierwszej dekadzie września temperatury będą okresami wyższe niż w sierpniu, sięgając w ciągu dnia do 30°C.

Druga dekada września przyniesie stabilne warunki atmosferyczne z powodu obecności ośrodków wyżowych, które zapewnią słoneczną pogodę w całej Polsce. Spływ powietrza z południowego zachodu przyniesie bardzo ciepłe dni z temperaturami dochodzącymi do 28°C. Wiatr będzie umiarkowany i zmienny.

Koniec drugiej dekady września przyniesie radykalną zmianę pogody z powodu napływu wilgotnego powietrza z zachodu. W trzeciej dekadzie września powrócą intensywne opady deszczu o charakterze nawalnym, które spowodują lokalne podtopienia, zwłaszcza w południowej i południowo-wschodniej części kraju. Lokalnie wystąpią burze z silnym, porywistym wiatrem. Koniec września będzie bardzo ciepły, z temperaturami w ciągu dnia od 20 do 28°C.

Józef Gorell

fot. M. Dróżdż

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. lipiec 2024 21:44