Ministerstwo rolnictwa dementuje doniesienia wiceministra. ”Import ziemniaków z Ukrainy to przemyt”K.Szałaj/MRiRW
StoryEditorImport ziemniaków z Ukrainy zakazany!

Ministerstwo rolnictwa dementuje doniesienia wiceministra. "Import ziemniaków z Ukrainy to przemyt"

25.10.2023., 15:32h
Wiceminister rolnictwa Krzysztof Ciecióra zaalarmował w Luksemburgu, że ziemniaki z Ukrainy zalewają polski rynek. Informację tę zdementowało jednak ministerstwo rolnictwa, wyjaśniając, że ... import ziemniaków z Ukrainy jest zakazany. - Próby wwozu ziemniaków z tego kierunku są uważane za przemyt - tłumaczy resort.

Ziemniaki z Ukrainy zaleją polski rynek? "Mamy ogromne obawy"

23 października w Luksemburgu wiceminister rolnictwa Krzysztof Ciecióra alarmował, że Ukraina zalewa polski rynek kolejnymi produktami. 

- Mamy problem z kolejnymi produktami spożywczymi z Ukrainy, które w nadmiarowym stopniu wchodzą na nasz rynek. Teraz chociażby pojawia się problem z ziemniakiem na naszym rynku, który jest ściągany z Ukrainy. Mamy ogromne obawy odnośnie tego, czy to nie będą kolejne symptomy destabilizacji naszego rynku – powiedział Ciecióra.

Kilka godzin później minister rolnictwa Robert Telus próbował łagodzić tę wypowiedź.

- Ziemniaki nie są problemem. Wiceminister stwierdził tak na podstawie rozmów z rolnikami. Rolnicy mówią nam wiele rzeczy, ale po późniejszej weryfikacji tych słów okazuje się, że są to nieprawdziwe informacje - powiedział w rozmowie z money.pl Telus.

Ministerstwo rolnictwa: próba importu ziemniaków z Ukrainy to przemyt

Tymczasem okazuje się, że zgodnie z prawem import ziemniaków z Ukrainy jest zakazany!

- Import ziemniaków na teren UE z państw trzecich jest zakazany, z wyjątkiem importu z Algierii, Egiptu, Izraela, Libii, Syrii, Szwajcarii, Tunezji i Turcji. Dopuszcza się przywóz ziemniaków na teren UE  z innych niż wyżej wymienione krajów trzecich pod warunkiem uznania ich za wolne od Clavibacter sepedonicus lub pod warunkiem, że ich przepisy prawa są uznane za równoważne z przepisami UE w zakresie ochrony przed Clavibacter sepedonicus. Ukraina, nie spełnia takich wymagań. Tak więc wwóz ziemniaków z Ukrainy jest zakazany zarówno na teren Polski jak i całej Unii Europejskiej - poinformował nas resort rolnictwa.

Ministerstwo dodało też, że Krajowa Administracja Skarbowa oraz Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa nie odnotowały importu ziemniaków z Ukrainy.

- Wszelkie, ewentualne próby wwozu ziemniaków z tego kierunku są uważane za przemyt i powinny być zgłoszone do Krajowej Administracji Skarbowej - tłumaczy MRiRW.

Import ziemniaków do Polski rośnie

Ale mimo iż z Ukrainy do Polski nie wypływają ziemniaki, wolumen ich importu znacznie się powiększa. Jak podaje MRiRW, w 2021 roku zaimportowaliśmy (z różnych krajów) 137 tys. ton ziemniaka, a w 2022 roku było to już 185 tys. ton. Natomiast w tym roku tylko do sierpnia przywieźliśmy 146 tys. ton. 

image
Kolejny cios w rolników

Tanie ziemniaki z Ukrainy zalewają Polskę. "Mamy ogromne obawy"

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. luty 2024 02:34