Ogromne ilości zboża technicznego z Ukrainy trafiły do młynów i piekarni.Ł. Siara
StoryEditorŚledztwo zbożowe

Ogromne ilości zboża technicznego z Ukrainy trafiły do młynów i piekarni. Faktury na ponad 6 mln zł

16.08.2023., 13:22h
Są pierwsze efekty śledztwa zbożowego. Okazuje się, że kilka tysięcy ton rzepaku i zboża technicznego z Ukrainy trafiło do młynów i zakładów przetwórczych w Polsce. Ziarno sprzedano za ponad 6 mln zł. Prokuratura postawiła trzem osobom zarzuty w tej sprawie.

Prokuratura Regionalna w Rzeszowie postawiła pierwsze zarzuty w tzw. „śledztwie zbożowym”. Usłyszały je trzy osoby, które importowały zboże i rzepak z Ukrainy jako techniczne, a sprzedawały jako konsumpcyjne i fałszowały deklaracje celne. Ziarno to trafiło do firm przetwórczych i młynów, a następnie jako mąka do piekarni lub jako surowiec do produkcji oleju.

- Według deklaracji było to zboże techniczne. W rzeczywistości jednak trafiło do obrotu na rynku rolno-spożywczym – wyjaśnia prokuratura w Rzeszowie.

Pszenica techniczna zmieniała się w konsumpcyjną

Pierwszy podejrzany usłyszał sprzedaż firmie handlującej zbożem ponad 111 ton pszenicy. Zataił jednak fakt, że została sprowadzona z Ukrainy jako zboże techniczne. Ustalona szkoda to prawie 150 tyś zł.

Drugi z podejrzanych usłyszał zarzuty podrobienia dokumentów pszenicy kupionej w Ukrainie, które zostały przedłożone w agencji celnej. Miał też zadeklarować, że pszenica jest zbożem technicznym, choć w rzeczywistości trafiła do obrotu na rynku rolno-spożywczym. Wartość towaru wynikająca z faktur wynosiła ponad 91 tys. zł.

Techniczny rzepak i kukurydza sprzedane jako spożywcze za 6,3 mln zł

Natomiast trzeci z podejrzanych importował z Ukrainy rzepak i kukurydzę. Zdaniem prokuratury zadeklarował, że jest to ziarno przeznaczone na cele techniczne, podczas gdy był to towar przeznaczony do obrotu na rynku rolno-spożywczym. Wartość towaru wynikająca z faktur to aż 6,3 mln zł. Musiało to być kilka tysięcy ton.

Podejrzani na wolności, ale pod dozorem policji

- Wobec podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych i dozorów policji. Na mieniu dwóch podejrzanych prokurator dokonał zabezpieczeń majątkowych na kwotę ponad 330 tys. zł - informuje prokurator Hanna Biernat-Łożańska, rzeczniczka Prokuratury Regionalnej.

Aktualnie w ramach prowadzonego przez Zespół Prokuratorów Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie śledztwa połączono 92 postępowania z całego kraju. Do tej pory przeprowadzono 283 przeszukania, w ramach których zabezpieczono dokumentację dotyczącą podmiotów objętych śledztwem. 

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. czerwiec 2024 15:00