Orlen chce przejąć Grupę Azoty PuławyGrupa Azoty
StoryEditorOrlen przejmuje Grupę Azoty Puławy

Orlen przejmuje Grupę Azoty Puławy. Jak to wpłynie na ceny nawozów?

06.06.2023., 12:28h
Grupa Orlen chce do końca roku przejąć Grupę Azoty Puławy. Jaki to będzie miało wpływ na produkcję i ceny nawozów?

Orlen chce przejąć Grupę Azoty Puławy

Grupa Orlen ogłosiła rozpoczęcie rozmów w sprawie przejęcia Grupy Azoty Puławy. Porozumienie w tej sprawie zostało podpisane 6 czerwca w Puławach.

Daniel Obajtek, prezes Orlenu poinformował, że będzie chciał przeprowadzić proces przejęcia „Puław” do końca roku.  

- W 2010 roku Orlen przejmował powoli firmę Anwil. W tym samym roku była również propozycja koncentracji Puław i Anwilu, ale rozmowy nie przyniosły żadnego efektu. Później powstała Grupa Azoty, która dokonała połączeń korporacyjnych, ale nie doszło do połączeń biznesowych. Dziś wracamy do tej koncepcji. Mamy szansę dokonać koncentracji Grupy Orlen, dlatego podpisaliśmy list intencyjny, rozpoczynając etap badań w zakresie akwizycji Grupy Azoty Puławy. Orlen posiada bardzo duże doświadczenie w zakresie przejmowania i umacniania firm – zaznaczył podczas briefingu prasowego prezes Obajtek.

- Zainteresowanie akwizycją Zakładów Azotowych Puławy S.A., wyrażone przez Orlen, to potwierdzenie potencjału naszej puławskiej spółki, która jest ważną częścią Grupy Azoty. Orlen to silny partner, z którym od wielu lat z powodzeniem współpracujemy w wielu obszarach - powiedział Tomasz Hinc, Prezes Zarządu Grupa Azoty.

Obajtek: połączenie to lepsza i szersza oferta nawozów dla rolników

Daniel Obajtek zaznaczył, że dzięki przejęciu Grupy Azoty Puławy rolnicy będą mogli liczyć na dostępność nawozów i ich atrakcyjne ceny.

- Połączenie to lepsza i szersza oferta nawozów dla rolników. Planujemy tę fuzję przeprowadzić na zasadzie spokoju społecznego i dialogu. Zależy nam na utrzymaniu kompetencji, rozwoju tej firmy. Mamy środki finansowe, mamy zdecydowanie większe możliwości, żeby stabilizować sytuację, jeśli chodzi o nawozy - zaznaczył Obajtek.

Zupełnie innego zdania o wpływie takiej fuzji na ceny nawozów jest były szef Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. 

- Jeżeli ten transfer dojdzie do skutku, zapłacimy za to wszyscy, rolnicy w wyższych cenach nawozów i kierowcy w droższych paliwach na stacjach — mówił money.pl Marek Kossowski, były prezes PGNiG.

Orlen będzie znaczącym producentem nawozów w Polsce

Grupa Azoty Puławy w I kwartale tego roku zanotowała 282 mln zł straty. Przejęcie przez Orlen ma wyciągnąć spółkę z finansowych kłopotów. Po połączeniu z „Puławami” Orlen stanie się znaczącym producentem nawozów w Polsce. Do Grupy Orlen należy już producent nawozów Anwil.

W Zakładach Azotowych Puławy produkowane są m.in. Pulan, Pulrea, RSM i Saletrzak.

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. czerwiec 2024 21:29