PE zatwierdził bezcłowy import zbóż z Ukrainy. Pszenica wjedzie bez limituCanva
StoryEditorKompromis ws. importu z Ukrainy

PE zatwierdził bezcłowy import zbóż z Ukrainy. Pszenica wjedzie bez limitu

23.04.2024., 15:59h
Parlament Europejski zatwierdził przedłużenie bezcłowego handlu z Ukrainą o kolejny rok. Będą pewne ograniczenia w imporcie, ale nie dla pszenicy i wielu innych produktów.

Parlament Europejski zatwierdził 23 kwietnia przedłużenie liberalizacji handlu UE z Ukrainą o kolejny rok. To oznacza, że do 5 czerwca 2025 r. towary rolne z Ukrainy będą wjeżdżały bez cła. Za przyjęciem tego rozwiązania zagłosowało 428 europosłów, 131 było przeciw, a 44 wstrzymało się od głosu.

Import zbóż z Ukrainy będzie mniejszy

Na mocy nowego rozporządzenia Komisja może podjąć szybkie działania i nałożyć wszelkie środki, które uzna za konieczne, jeśli wystąpią znaczące zakłócenia na rynku unijnym lub na rynkach jednego lub kilku krajów UE z powodu importu z Ukrainy.

Rozporządzenie przewiduje również hamulec bezpieczeństwa (kwoty importowe) dla szczególnie wrażliwych produktów rolnych, a mianowicie drobiu, jaj, cukru, owsa, kukurydzy, kaszy i miodu. Jeśli import tych produktów przekroczy średnią wielkość importu odnotowaną w drugiej połowie 2021 oraz w całym roku 2022 i 2023, możliwe będzie ponowne nałożenie ceł.

Limity importowe nie obejmują pszenicy

Na listę towarów objętych kwotami importowymi nie udało się jednak wpisać ani pszenicy, ani jęczmienia, o co zabiegała Polska.

- Przedłużenie środków wsparcia handlu potwierdza solidarność UE z Ukrainą w obliczu rosyjskiej agresji. Głosowanie to jednocześnie wzmocni odporność gospodarczą Ukrainy i ochroni interesy europejskich rolników. Dotrzymamy słowa – będziemy wspierać Ukrainę aż do jej zwycięstwa militarnego i przystąpienia do UE i NATO - powiedziała europosłanka Sandra Kalniete (EPL), sprawozdawczyni projektu.

oprac. Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. maj 2024 15:03