Polscy rolnicy znów zablokują Brukselę. ”Musimy być traktowani na równo z innymi rolnikami”WK
StoryEditorProtest rolników

Polscy rolnicy znów zablokują Brukselę. "Musimy być traktowani na równo z innymi rolnikami"

01.06.2023., 15:55h
Polscy rolnicy zapowiadają kolejny protest w Brukseli. Jadą, by otworzyć Unii oczy i walczyć o większe wsparcie w związku z kryzysem zbożowym. - Musimy być traktowani na równo z innymi rolnikami - mówi Tomasz Obszański, przewodniczący NSZZ RI „Solidarność”.

28 czerwca międzynarodowy protest rolników w Brukseli 

Rolnicy z NSZZ "Solidarność" wraz z organizacjami z krajów przyfrontowych organizują kolejny protest w Brukseli. Ich zdaniem pomoc UE jest zbyt mała, by złagodzić skutki kryzysu zbożowego. 

- Zgłosiliśmy oficjalnie protest w Brukseli na 28 czerwca. Będzie to protest rolników z Polski. Wybieramy się tam jako związki zawodowe. Zapraszamy też inne związki zawodowe do udziału i Izby Rolnicze. Będziemy tam protestować także ze związkami z krajów przyfrontowych: Rumunii, Bułgarii, Czech, Słowacji i Węgier. Będzie to więc międzynarodowy protest – mówił podczas czwartkowej konferencji prasowej Adrian Wawrzyniak rzecznik prasowy NSZZ RI „Solidarność”.

Rolnicy walczą o większą pomoc w związku z kryzysem zbożowym. "Musimy być traktowani na równo z innymi rolnikami"

Solidarność chce uświadomić Unii, że polscy rolnicy cały czas nie mogą sprzedać swojego zboża w związku z napływem ziarna z Ukrainy. Ich zdaniem KE powinna zwiększyć obecne programy wsparcia.

- Z cała stanowczością będziemy protestowali w Brukseli, żeby wsparcie dla tych gospodarstw było większe. Abyśmy byli traktowani na równo z innymi rolnikami. Wszystkie kraje przyfrontowe są traktowane bardzo marginalnie. Rolnicy w Polsce mają coraz większy problem z płynnością finansową. A ceny zboża są bardzo niskie. Sprawy pomocy, o których mówi rząd nie są w żaden sposób wykonywane. Musi być realne wsparcia dla rolników. Niestety musimy podjąć radykalne kroki i protestować w Brukseli – mówił Tomasz Obszański, przewodniczący NSZZ RI „Solidarność”. 

100 mln euro to za mało. Rolnicy domagają się długoterminowych programów wsparcia

Wszystkie organizacje krajów przyfrontowych wnioskują o długoterminowe programy wsparcia.

– Pomoc jaką nam oferuje UE w postaci dwóch transz po 100 mln euro jest niewystarczające. Porównując to do funduszy, które otrzymaliśmy z budżetu polskiego, czyli 10 mld zł., to nie odpowiada to kwotom, których potrzebujemy – kontynuował Adrian Wawrzyniak z NSZZ RI „Solidarność”.

Rolnicy: należy zablokować napływ taniego zboża z Rosji

Związkowcy zwrócili także uwagę, że należy zrobić wszystko, aby nie dopuścić do napływu na unijny rynek taniego zboża z Rosji.

Z niepokojem patrzą też na plany Unii Europejskiej dotyczące przedłużenia umowy o wolnym handlu z Ukrainą, gdyż będzie to się wiązało z dalszym napływem towarów nie spełniających unijnych standardów.

Rolnicy o Zielonym Ładzie: musimy odjeść od zielonych eksperymentów, które nam funduje Bruksela

Ale to nie jedyne postulaty. Związkowcy chcą zwrócić uwagę w Brukseli na problemy z praktyczną realizacją niektórych elementów Europejskiego Zielonego Ładu.

- Musimy odjeść od zielonych eksperymentów, które nam funduje Bruksela, bo nam nie pomagają a jednocześnie nie pomagają nic a nic ekologii. Nie możemy ugorować, czyli pozbawiać się warsztatu pracy bo przestaniemy być konkurencyjni - powiedział Łukasz Zbonikowski z Krajowego Związku Rewizyjnego Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych.

wk

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. wrzesień 2023 08:01