Powstał Ruch Gospodarstw RodzinnychPowstał Ruch Gospodarstw Rodzinnych/Canva
StoryEditorRolnicy się organizują

Powstał Ruch Gospodarstw Rodzinnych. Kto go tworzy? Jaki cel?

22.04.2024., 12:42h
Rolnicy z Podlasia, Mazur, Warmii i Mazowsza powołali Ruch Gospodarstw Rodzinnych. Chcą wspólnie bronić swoich gospodarstw. Kto znalazł się wśród członków nowej organizacji?

Z artykułu dowiesz się:

Powstał Ruch Gospodarstw Rodzinnych

W miniony weekend rolnicy z województwa podlaskiego, warmińsko-mazurskiego i mazowieckiego powołali Ruch Gospodarstw Rodzinnych. 

- Połączyliśmy siły, aby budować Ruch Gospodarstw Rodzinnych i wspierać rolników całego kraju. Nasza inicjatywa ma na celu podniesienie świadomości obecnej sytuacji w kraju i wspieranie rolnictwa oraz obrony interesów rolników i społeczności na szczeblu krajowym - tłumaczą rolnicy. 

Kto tworzy Ruch Gospodarstw Rodzinnych?

Wśród członków znaleźli się rolnicy z organizacji Rolnicy Podlasia, Kurpie Razem i niezrzeszeni, m.in: Konrad Krupiński (producent mleka i wiceprezes Warmińsko-Mazurskiego Związku Hodowców Bydła Mlecznego), Karol Faszczewski (hodowca bydła mlecznego i wiceprezes Podlaskiego ZHBiPM), Karol Pieczyński (rolnik z okolic Ełku), Karol Modzelewski (rolnik z okolic Grajewa) i Wojciech Chrostowski (producent mleka z Podlasia). 

- Nasza grupa zdaję sobie sprawę, że bez wsparcia mieszkańców wsi i miast nasze wysiłki mogą nie przynieść oczekiwanych rezultatów. Dlatego też akcentują potrzebę jedności i współpracy wszystkich społeczności, ponieważ tylko razem mogą skutecznie obronić interesy gospodarstw rodzinnych w Polsce - zaznaczają działacze.

Ruch Gospodarstw Rodzinnych: odcinamy się od protestu 10 maja w Warszawie

Ruch Gospodarstw Rodzinnych podjął decyzję, że nie weźmie udziału w planowanym na 10 maja w Warszawie proteście rolników i pracowników organizowanym przez NSZZ Solidarność.

- W trakcję spotkania ustaliliśmy wspólne stanowisko wobec ogłoszonego protestu rolników 10.05.2024, który jest inspirowany politycznie przez jedną z partii współodpowiedzialną za obecną sytuację w rolnictwie. Dlatego nasze środowisko odcina się od tego protestu i nie będziemy brali w nim udziału. Oficjalnie nie popieramy żadnej ze stron konfliktu politycznego - wyjaśniają rolnicy z RGR.

Przybywa oddolnych organizacji rolniczych

RGR to kolejna organizacja rolnicza, która powstała w ostatnim czasie. W marcu młodzi rolnicy z całej Polski powołali Ruch Młodych Farmerów. To oddolna inicjatywa skupiająca młodych liderów ostatnich protestów. Wśród nich są także influencerzy znani z mediów społecznościowych, w tym Kamil Marunowski, czyli Rolnik na każdą okazję, Mateusz Kulecki (Kula), Emil Lemański z Rola Wielkopolski, Grzegorz Bardowski, Patrycja Bajus, Księgowa Rolnika oraz Michał Nowacki znany jako Rolnik NieProfesjonalny.

image
Młodzi rolnicy się jednoczą

Powstał Ruch Młodych Farmerów z Bardowskim, Kulą i NieProfesjonalnym. Jaki mają cel?

13 kwietnia odbył się także Kongres Organizatorów i Koordynatorów Protestów Rolników w Warszawie, na którym podjęto decyzję o utworzeniu Związku Rolniczego. Wśród osób zaangażowanych w budowanie struktur jest m.in. Krzysztof Chmiel, sadownik z Lubelszczyzny i Julita Olszewska, rolniczka z Podlasia.

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. czerwiec 2024 02:51