Minister Siekierski rozmawiał z rolnikami na S3 przez telefonR. Waszczyk/Canva
StoryEditorProtest rolników na S3

Co z dopłatami do zbóż i nawozów? Minister dzwoni do protestujących rolników [FILM]

14.02.2024., 17:27h
Minister rolnictwa Czesław Siekierski rozmawiał przez telefon z rolnikami protestującymi na trasie S3 w Myśliborzu. Poinformował ich, jakie dopłaty rząd zamierza uruchomić. - Jest to mało w stosunku do strat i oczekiwań - powiedział. Dodał, że gdyby to było w jego kompetencjach, "wyrzuciłby ekoschematy".

Rolnicy blokują trasę S3. "Ekoterroryzm nas zniewolił"

Na trasie S3 na węźle Myślibórz trwa protest rolników. Od 9 lutego blokują ciągnikami drogę. Robią to, bo ich zdaniem to ostatni moment, żeby zmienić sytuację w polskim rolnictwie. 

- Jeżeli nie wywalczymy nic więcej, to nasze gospodarstwa zaczną plajtować i ginąć. Zielony Ład nas niszczy. Ekoterroryzm zniewolił rolników do tego stopnia, że nie jesteśmy w stanie produkować taniej, polskiej żywności – mówi Adam Walterowicz, przewodniczący Wojewódzkiego Związku Kółek i Organizacji Rolniczych.

Rolnicy protestujący na S3 tracą cierpliwość. Przypominają, że przez ostanie 20 lat nie było żadnych działań w rolnictwie - toczyły się tylko rozmowy.

- Jeśli nie zmieni się nic szybko i radykalnie, to rolnictwo upadnie. Widzę na tym proteście masę w miarę nowych ciągników i siedzących w nich młodych ludzi. I zastanawiam się, czy oni te maszyny spłacą. Przecież nie ma takiej możliwości, żeby spłacić 800 tys. zł, czy 1 mln zł, gdy ceny skupu spadają o 50 proc. – mówił 

Siekierski rozmawiał z rolnikami na S3 przez telefon. Mówił o dopłatach

12 lutego do protestujących rolników przyjechał poseł PSL Jarosław Rzepa. Za jego pośrednictwem rolnicy połączyli się telefonicznie z ministrem rolnictwa Czesławem Siekierskim.

Minister poinformował ich, że na czwartek 15 lutego chce zaprosić przedstawicieli grup i związków na spotkanie do Warszawy, aby omówić postulaty rolników i możliwe formy pomocy finansowej.

- Widzę trzy grupy postulatów: Zielony Ład, Ukraina i formy wsparcia. Konsultowałem się w tej ostatniej sprawie z ministrem finansów i chcemy zaoferować dopłaty do zbóż, do nawozów, kukurydzy i suszowe. Mam świadomość, że jest to mało w stosunku do strat i oczekiwań – powiedział rolnikom minister.

Siekierski: wyrzuciłbym ekoschematy, gdyby to było w moich kompetencjach

Rolnicy pytali Siekierskiego także o wypłatę pozostałej części dopłat bezpośrednich, zwłaszcza ekoschematów. Zaznaczyli, że przez Zielony Ład i zazielenienie polityki rolnej nie mogą normalnie pracować w swoich gospodarstwach. 

- Jestem ministrem dopiero 6 tygodni. Nie ja wprowadzałem ekoschematy i Zielony Ład. Nie jestem w stanie tego szybko naprawić. Rozumiem rolników, popieram ich i uważam, że jest to protest w słusznej sprawie. Ale nie żądajcie ode mnie spraw, które nie są w mojej kompetencji. Przecież ja wyrzuciłbym ekoschematy, gdyby to było w moich kompetencjach – mówił Siekierski.

Rolnicy zaostrzają protesty. Kierowców na S3 czekają większe utrudnienia

Po tej rozmowie rolnicy ocenili, że rząd zamiast działać, zbyt długo rozmawia i prowadzi konsultacje dotyczące pomocy.

- Niestety, mimo próśb ministra, by ograniczać strajki, widzimy, że trzeba je zaostrzać. Jesteśmy wdzięczni, że minister chciał z nami porozmawiać, ale to tyle pozytywów. Po rozmowie mamy negatywne nastawienie, co do działań rządu i jego skuteczności. Potrzebujemy konkretnych i systemowych zmian na już – wyjaśnia Roman Waszczyk, rzecznik rolników protestujących na S3.

Rolnicy blokujący S3 są też oburzeni doniesieniami ich kolegów z Dorohuska, że produkty rolne i spożywcze z Ukrainy wciąż płyną przez granicę. 

- Mamy dość pustych słów i zapewnień bez pokrycia, dlatego od dzisiaj będziemy zaostrzać protest, co jeszcze bardziej będzie odczuwalne dla kierowców – zaznaczają.

image
Protesty rolników w Polsce

Kolejna fala protestu rolników. 20 lutego stanie cała Polska! Gdzie strajki?

image
Protest rolników k. Legnicy

Protest rolników: 400 ciągników blokuje autostradę A4. "Cena jęczmienia niższa niż 10 lat temu"

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. maj 2024 21:46