Działacze AgroUnii TAK i Solidarności Rolników Indywidualnych zorganizowali protest przeciwko trudnej sytuacji na rynku zbóż i bezczynności rządu.M. Taczek
StoryEditorGniew rolników na Pomorzu

Rolnicy blokowali drogę nad morze. Kolejna będzie A1. "Obecne ceny zboża i mleka to jakaś jałmużna" [FOTO]

25.07.2023., 11:06h
Rolnicy z Pomorza zaprotestowali wczoraj przeciwko niskim cenom skupu i braku działań ze strony rządu. W następnym tygodniu chcą zaostrzyć strajk i zablokować na 3 dni Obwodnicę Trójmiasta i autostradę A1.

Rolnicy zablokowali drogę między Trójmiastem a Słupskiem

Mimo żniw rolnicy nie odpuszczają walki o swoje gospodarstwa. Wczoraj, 24 lipca na Pomorzu k. Lęborka działacze AgroUnii TAK i Solidarności Rolników Indywidualnych zorganizowali spontaniczny protest przeciwko trudnej sytuacji na rynku zbóż i bezczynności rządu. Ok. 40 ciągników zablokowało jedną z dróg nad morze, czyli krajową szóstkę między Trójmiastem a Słupskiem.

Rolnicy wyruszyli traktorami z miejscowości Godętowo do Wielistowa. Jak podają lokalne media przejazd spowodował wielokilometrowy korek, zwłaszcza w stronę Słupska.

image

Rolnicy zapowiadają blokadę Obwodnicy Trójmiasta i autostrady

FOTO: M. Taczek

Rolnicy żądają wyższych cen skupu. „Tak się nie da żyć”

Działacze na protest przyjechali z transparentami, na których umieścili hasła: „Żądamy godnej zapłaty za nasze płody” i „Zakaz importu zboża do Polski”. W ten sposób domagali się wyższych cen za swoje płody, zakazu importu zboża z Ukrainy i wprowadzenia cła na importowane ziarno.

- Ceny w skupie są tragiczne, zupełnie nieopłacalne. Rzepak teraz jest po 1800 zł, a pszenica po 800 zł. Tak się nie da żyć. Dopłaty też nic nie pomagają, bo to między innymi przez nie ceny spadły. Żądamy także wprowadzenia cła na produkty rolne z Ukrainy i przedłużenia zakazu importu – mówi w rozmowie z nami Michał Taczek, rolnik i koordynator AgroUnii TAK w woj. kujawsko-pomorskim.

"Obecne ceny zboża i mleka to jest jakaś jałmużna"

Taczek zazna, że niskie są nie tylko ceny zbóż, ale i innych produktów, m.in. mleka czy owoców.

- Obecne ceny zboża i mleka to jest jakaś jałmużna i kpina z rolników. My naprawdę chcemy tylko normalnie żyć i pracować. Nie pozwolimy się okradać – ocenia działacz.

image

24 lipca około 40 ciągników zablokowało krajową szóstkę między Trójmiastem a Słupskiem.

FOTO: M. Taczek

Rolnicy chcą zablokować na 3 dni Obwodnicę Trójmiasta i autostradę

Rolnicy zaznaczają, że wczorajszy protest miał charakter jedynie ostrzegawczy. Jeśli w najbliższych dniach rząd nie podejmie żadnych działań, będą zaostrzać protest.

- Planujemy trzydniową blokadę Obwodnicy Trójmiasta. Komitet organizacyjny spotka się na początku następnego tygodnia, by ustalić szczegóły tej akcji – zapowiada Taczek. Niewykluczone, że rolnicy zablokują węzły autostrady A1. Jeśli tak się stanie mogą wystąpić ogromne utrudnienia na autostradzie.

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
29. listopad 2023 13:01