Rolnicy mają ogromne serca. Oddają własne plony poszkodowanym przez gradZdj. czytelnika/TikTok/Kuba Banaś/zrzutekranu
StoryEditorPomoc dla rolników

Rolnicy mają ogromne serca. Oddają własne plony poszkodowanym przez grad

27.06.2024., 13:00h
Mieszkańcy Podkarpacia liczą straty po nawałnicy, której doświadczyli 22 czerwca br. Uprawy rolnicze zostały doszczętnie zniszczone, ucierpiały również budynki gospodarcze. Teraz rolnicy organizują pomoc dla poszkodowanych. Co można zrobić, by wesprzeć?

Nawałnica na Podkarpaciu. Straty w uprawach wynoszą nawet 100%

Rolnicy z Podkarpacia zostali postawieni pod przysłowiową ścianą. W niecałe pół godziny nawałnica w połączeniu z potężnym gradobiciem zniszczyła uprawy, na których plon czekali cały rok. Jak podaje PAP, w wielu przypadkach żywioł skosił dziesiątki hektarów kukurydzy, zbił również kłosy zbóż.

Najbardziej ucierpieli rolnicy z powiatów: rzeszowskiego, jarosławskiego, przemyskiego, przeworskiego i brzozowskiego. Niedługo po wichurze swoje działania rozpoczęły komisje ds. szacowania strat. Jedna z nich odpowiada za zbieranie dokumentacji w terenie, a druga za przyjmowanie wniosków od mieszkańców wsi, które będą podstawą do wypłaty pomocy.

Na jaką pomoc mogą liczyć rolnicy z Podkarpacia?

Jak poinformowała wojewoda podkarpacka Teresa Kubas-Hul, rolnicy, których uprawy ucierpiały podczas czerwcowej nawałnicy, jeśli dostarczą komplet dokumentów, mogą otrzymać trzy zasiłki. Pierwszy z nich to pomoc doraźna w wysokości 6 tys. zł, drugi o wartości 100 tys. zł przysługuje na remont budynku gospodarczego, a trzeci o wartości 200 tys. zł należy się na pomoc w odbudowie domu.

Zbiórka dla rolników z Podkarpacia

W akcję pomocy dla poszkodowanych producentów rolnych z Podkarpacia włączył się rolnik z powiatu leżajskiego, Kuba Banaś, który zachęca osoby mające taką możliwość, do udzielenia wsparcia, poprzez przekazanie zbóż na paszę dla zwierząt.

– W okolicach Błażowej i Dynowa przeszła potężna nawałnica. Spadł grad o średnicy od 7 do 11 cm. Krajobraz wygląda, dosłownie jak po zbombardowaniu. Ludzie stracili dorobek życia. Uprawy są zniszczone. Zwracam, się z ogromną prośbą do wszystkich, nie tylko do rolników, bo dla tych ludzi potrzebna jest pomoc. Największa dla hodowców bydła i trzody chlewnej. Ci ludzie mają stracony sezon, ponieważ ich uprawy zostały doszczętnie zniszczone przez grad, przez co nie będą mieli czym nakarmić swoich zwierząt – prosił Banaś.

Kiedy ruszy zrzutka na pomoc rolnikom z Podkarpacia?

Jak poinformował Banaś, jest w trakcie uruchamiania zrzutki na pomoc rolnikom, którym nawałnica zabrała uprawy.

– Niech każdy, kto może, przekaże, ile może zboża. Organizujcie się w swoich wioskach. Czekamy na weryfikację założonej przez nas zrzutki. Jeśli tylko przejdzie weryfikację, umieszczę filmik z linkiem do niej. I proszę o wpłacanie pieniędzy. Zostały zniszczone samochody, maszyny, domy, tym ludziom naprawdę trzeba pomóc – podsumował Banaś.

Oprac. Justyna Czupryniak

Źródło: PAP, Facebook/TomaszBuczek

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. lipiec 2024 17:51