Rolnicy zabarykadowali się w ministerstwie rolnictwaRafał Nieżurbida
StoryEditorProtest rolników

Rolnicy zabarykadowali się w ministerstwie. "Ugorowanie, dopłaty do zbóż, tranzyt nie są załatwione"

03.04.2024., 09:25h
Rolnicy spędzili noc w ministerstwie rolnictwa. Rano się zabarykadowali i zapowiadają, że nie wyjdą z budynku dopóki nie przyjedzie do nich premier Donald Tusk. - Ministrowie siedzieli z nami do północy i nic nie załatwili. Nie mogą zamknąć granic i nie uruchomili dopłat do zbóż - mówią rolnicy.

Rolnicy zabarykadowali się w ministerstwie rolnictwa

W ministerstwie rolnictwa od wczorajszego popołudnia trwa strajk okupacyjny rolników. Mimo prowadzonych do późnych godzin nocnych rozmów z ministrem rolnictwa Czesławem Siekierskim, kompromisu nie ma. Rolnicy zapowiadają, że nie wyjdą z budynku dopóki nie przyjedzie do nich premier Donald Tusk i dopóki nie dostaną podpisanych rozporządzeń. W ich ocenie zobowiązania rządu z Jasionki nie są realizowane. Dlatego fotelami zabarykadowali wejście do budynku od strony ulicy Żurawiej.

- Po uzgodnieniach z Jasionki został tylko kurz. Sytuacja jest patowa. Siedzimy teraz w ministerstwie i czekamy w bezczynności – mówi nam Wiesław Gryn z Oszukanej Wsi, który przebywa w siedzibie resortu.

"Poza gadaniną nie ma działania na papierze""

Rafał Nieżurbida, rolnik z woj. lubuskiego dodaje, że minister Siekierski jest od rana w ministerstwie, ale do nich nie przyszedł.

- Nie ma odzewu ze strony rządowej. A my chcemy tylko realizacji uzgodnień z Jasionki. Przecież to był pierwszy krok do rozmów z rządem. Ale minęły dwa tygodnie, a w naszej sprawie nic się nie dzieje. Ze strony rządu ma żadnej dobrej woli - tłumaczy Nieżurbida. I dodaje, że "poza gadaniną nie ma działania na papierze"

Rolnicy: nie ma obiecanych dopłat do zbóż

Rolnicy podkreślają, że mimo obietnic do tej pory nie ma rozporządzeń ws. dopłat do zbóż. Nie ma też złożonego wniosku do Rady Ministrów o blokadę tranzytu ukraińskiego zboża przez Polskę. 

- Czekamy na premiera, żeby załatwił z nami sprawę. Ministrowie siedzieli z nami do północy i nic nie załatwili. Nie mają instrumentów, które pozwoliłyby im na realizację postulatów. Nie mogą zamknąć granic i nie uruchomili dopłat do zbóż – podkreśla w rozmowie z nami Roman Kondrów z Podkarpackiej Oszukanej Wsi, który jest w budynku resortu rolnictwa.

Rolnicy: ugorowanie nie zostało zniesione, to blef

Rolnicy zaznaczają, że wciąż nieuregulowana jest kwestia Zielonego Ładu. Ugorowanie, które miało być zniesione nadal jest wymagane przy składaniu wniosków o dopłaty bezpośrednie, bo przepisy w tej sprawie nie zostały zniesione.

- Kolega chciał złożyć wniosek o dopłaty bezpośrednie, ale okazało się, że musi zaznaczyć powierzchnię ugorowaną. A przecież ugorowanie miało być zniesione! Jak rolnik chce złożyć wniosek teraz, to musi to zrobić na starych warunkach. To jest skandal i paranoja. Obietnice nam dane wcale nie są realizowane – podkreśla Kondrów.

Wiesław Gryn ocenia, że zniesienie ugorowania to był blef.

- Nadal nie ma czarno na białym, że ugorowanie zostało zniesione. Nie ma też żadnego rozporządzenia ws. dopłat do zbóż. A przecież przez 2 tygodnie można było takich rozporządzeń napisać kilka – zaznacza.

"Skoro rząd nie może spełnić postulatów rolników, to jak załatwi temat z Ukrainą?"

Rolnicy są przekonani, że rząd gra na zwłokę.

- Ministerstwo rolnictwa nic nie robi, choć pracuje tam 900 osób. Jak oni chcą załatwić temat z Ukrainą, jak nie mogą sobie poradzić na naszym podwórku ze spełnieniem postulatów rolników? - pytają.

Okupacja ministerstwa rolnictwa: kto bierze udział?

Wśród rolników okupujących ministerstwo rolnictwa są:

 • Roman Kondrów,
 • Wiesław Gryn,
 • Tomasz Obszański,
 • Władysław Serafin,
 • Filip Pawlik
 • Błażej Bieniasz
 • Andrzej Sobociński
 • Rafał Nieżurbida​
 • ​Gabriel Janowski
 • Artur Koncik

image
Porozumienie rolników z rządem

Część rolników podpisała porozumienie z rządem! Co uzgodniono? Kto na liście?

Ministerstwo rolnictwa: uzgodnienia w Jasionce w znaczącym zakresie zostały zrealizowane

W nocy z wtorku na środę ministerstwo rolnictwa wydało oświadczenie. Tłumaczy, że "przyjęte uzgodnienia w Jasionce w znaczącym zakresie zostały zrealizowane". Resort wymienia, że:

 • realizowane są sprawy związane z Zielonym Ładem,
 • procedura uruchomienia dopłat dla producentów zbóż jest zatwierdzana,
 • embargo na import do Polski zbóż jest podtrzymane,
 • trwają prace nad obniżeniem podatku rolnego,
 • tranzyt nie został wstrzymany, by Ukraina zapowiedziała jego ograniczenie do minimum.

- Ministerstwo Rolnictwa realizuje postulaty i uzgodnienia podjęte z przedstawicielami protestujących rolników - tłumaczy resort w komunikacie.

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. lipiec 2024 00:23