Siekierski usuwa listę importerów zboża z Ukrainy. ”Przepraszam”Siara/MRiRW/Canva
StoryEditorLista importerów zboża z Ukrainy

Siekierski usuwa listę importerów zboża z Ukrainy. "Przepraszam”

09.04.2024., 15:38h
Minister rolnictwa Czesław Siekierski usunął ze strony internetowej ministerstwa listę firm sprowadzających zboże z Ukrainy. - Chcę przeprosić wszystkie podmioty gospodarcze umieszczone na liście, które na skutek tej decyzji poniosły jakikolwiek uszczerbek - zaznaczył w komunikacie.

Minister rolnictwa usuwa listę firm sprowadzających zboże z Ukrainy

Minister rolnictwa Czesław Siekierski usunął listę importerów zboża z Ukrainy, która była zamieszczona na stronie internetowej resortu. Swoją decyzję tłumaczy tym, że publikacja listy przyniosła negatywne skutki. 

- Lista ta, jako uchodząca w odbiorze społecznym za listę podmiotów, które przywoziły z Ukrainy tzw. zboże techniczne, spowodowała w wielu firmach dużo negatywnych skutków. Nie mogę cofnąć czasu, ani decyzji mojej poprzedniczki pani minister Anny Gembickiej, która upubliczniając listę nie dostrzegła możliwych, szkodliwych efektów takiego działania - tłumaczy szef resortu rolnictwa w specjalnym oświadczeniu. 

Siekierski: decyzja o upublicznieniu listy była błędna

Siekierski zaznacza, że do resortu napływają liczne skargi, żądania i oczekiwania sprostowań oraz zapowiedzi procesów sądowych.

- To utwierdziło mnie w przeświadczeniu, że decyzja o upublicznieniu listy była błędna i nieodpowiedzialna. W związku z tym zdecydowałem o usunięciu tej listy ze strony internetowej ministerstwa - tłumaczy Siekierski.

Minister Skierski przeprasza firmy z listy importerów zboża z Ukrainy

Minister rolnictwa zdecydował się też na publiczne przeprosiny tych firm, które w związku z publikacją listy doświadczyły strat.

- Jednocześnie chcę przeprosić wszystkie podmioty gospodarcze umieszczone na liście, które na skutek tej decyzji poniosły jakikolwiek uszczerbek lub doświadczyły kłopotów - podkreśla Siekierski.

Przypomnijmy. Listę firm ściągających ukraińskie zboże i rzepak opublikowała pod koniec listopada 2023 roku ówczesna minister rolnictwa Anna Gembicka. Wcześniejszy szef resortu, Robert Telus, nie zrobił tego, tłumacząc, że nie ma wszystkich danych. Ujawnienie pełnej listy zapowiadał także wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak. Tłumaczył, że posiada listę sporządzoną na podstawie informacji "od różnych służb". Poprzednia lista, opublikowana przez minister Annę Gembicką, jest, zdaniem wiceministra, "nieprecyzyjna" i "niezgodna z prawdą", bo nie ma na niej informacji, ile zboża dana firma zaimportowała i za jaką cenę.

image
Zboże z Ukrainy

Szok! Firmy ściągały z Ukrainy do Polski pszenicę po 50 zł za tonę! Kołodziejczak chce opublikować listę

oprac. Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
29. maj 2024 05:06