Ukraina z nową propozycją w sprawie importu zboża. ”Uwzględnia racje polskich rolników”Envato
StoryEditorUkraina zmienia zdanie ws. embarga

Ukraina z nową propozycją w sprawie importu zboża. "Uwzględnia racje polskich rolników"

20.09.2023., 14:40h
Ukraina ustępuje w sprawie embarga na polskie warzywa i owoce. Przedstawia też nową propozycję w sprawie importu zboża. - To pomoże uwzględnić racje rolników w Polsce - mówi Taras Kaczka, wiceminister gospodarki Ukrainy.

Kijów zmienia zdanie ws. embarga na polskie owoce i warzywa

Ukraina od kliku dni straszy Polskę, że w odwecie za zboże wprowadzi embargo na polską żywność. Chodzi o cebulę, pomidory, kapustę i jabłka. 

- Ukraina wprowadzi embargo w ciągu najbliższych dni - poinformował wczoraj w rozmowie z "Rzeczpospolitą" ukraiński wiceminister gospodarki i handlu Taras Kaczka.

Dziś jednak złagodził ton. W rozmowie z RMF24 przyznał, że spodziewa się, iż nie będzie ukraińskiego embarga na polskie jabłka i warzywa. 

- To jest ostatni punkt naszego planu działań - powiedział Taras Kaczka i podkreślił, że stronie ukraińskiej zależy na "znalezieniu porozumienia z Polską".

Kaczka: Polska będzie decydowała, ile zboża wpuścić

Polityk wyjaśnił, że Kijów przedstawił nową propozycję w sprawie importu zboża. To Polska miałaby decydować, ile produktów rolnych z Ukrainy może wjechać i zostać rozładowane na krajowym rynku.

- Ma to być mechanizm wspólnej kontroli czterech produktów zbożowych, żeby dopilnować interesów polskich rolników. Odchodzimy od ogólnego zakazu. Polska będzie decydowała, ile tego zboża wpuścić na swój rynek - wyjaśnił Kaczka w rozmowie z RMF24.

Jak ten mechanizm miałby wyglądać w praktyce? Ze słów ukraińskiego polityka wynika, że decyzje o wwozie zapadałby na szczeblu ministerialnym.

- Jeżeli ktoś z Ukraińców chce sprzedać do Polski np. kukurydzę, zwraca się do ministerstwa gospodarki, ja zwracam się do Polski, czy jest decyzja: wpuszczamy. Nie, to nie. To jest sterowanie ręczne, ale pozwala odejść od zakazów ogólnych – tłumaczył w RMF24 Kaczka. 

Wiceminister Ukrainy: nasza propozycja uwzględnia racje rolników w Polsce

Zdaniem wiceministra propozycja ta może pomóc w naprawie relacji handlowych.

- To pomoże uwzględnić racje rolników w Polsce. Rząd ukraiński wprowadził ten mechanizm już wczoraj. Rozmawialiśmy o tym z Unią Europejską, Bułgarią, innymi państwami. Bułgaria i Rumunia mówią, że to jest dobry pomysł - poinformował Taras Kaczka w internetowym Radiu RMF24.

Ukraiński polityk zaznaczył, że czeka teraz na decyzję Warszawy w tej sprawie. 

​Telus: jesteśmy otwarci, żeby znaleźć rozwiązanie​

Minister rolnictwa Robert Telus w rozmowie z PAP przyznał, że Polska jest gotowa, by znaleźć rozwiązanie problemu związanego ze zbożem z Ukrainy. 

- Czekamy na takie rozmowy i jesteśmy gotowi, żeby takie rozmowy się odbyły – wyjaśnił.

Szef resortu rolnictwa zaznaczył, że "jesteśmy otwarci, żeby znaleźć rozwiązanie takie, które zabezpieczy polski rynek, zabezpieczy polskich rolników i pomoże Ukrainie".

Morawiecki grozi Ukrainie rozszerzeniem embarga o kolejne produkty

Natomiast premier Mateusz Morawiecki ostrzegł Ukrainę, że Polska obejmie embargiem kolejne produkty rolne, jeśli konflikt będzie się zaostrzał. 

- Przestrzegam władze ukraińskie, że jeżeli będą eskalować konflikt, to będziemy dokładać kolejne produkty do zakazu wwozu na terytorium Polski - powiedział w środę w Polsat News premier Morawiecki.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
10. grudzień 2023 04:08