Wielki PROTEST rolników w Polsce 9 lutego. Gdzie ciągniki zablokują drogi?Nuckowski/Canva
StoryEditorMapa protestów

Wielki PROTEST rolników w Polsce 9 lutego. Gdzie ciągniki zablokują drogi? [Aktualna MAPA]

06.02.2024., 11:52h
9 lutego Polska stanie! Tego dnia odbędzie się wielki protest rolników, który potrwa 30 dni. Sprawdź, gdzie rolnicy będą protestować. Mamy aktualną i jedyną oficjalną MAPĘ PROTESTÓW!

Wielki protest rolników w Polsce. Gdzie będą blokować drogi i granice?

9 lutego rozpocznie się 30-dniowy protest rolników. Będą blokowane granice, drogi i autostrady we wszystkich województwach.

Gdzie dokładnie będą protesty? Tego można dowiedzieć się z aktualizowanej wciąż mapy protestów. Jedyną i oficjalną wersję mapy tworzy Instytut Gospodarki Rolnej. Możesz obejrzeć ją poniżej. Na ten moment zgłoszono 150 protestów. 

 

- Mapę protestów na dzień 9.02.2024 tworzy tylko i wyłącznie Instytut Gospodarki Rolnej. Mapa musi być zabezpieczona odpowiednim serwerem, by nie znikła - tłumaczy Solidarność.

Działacze proszą więc, by zgłoszenia o proteście przesyłać na e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do pani Moniki Przeworskiej. Zaznaczają, że konto Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. pojawiające się w sieci i tworzące mapę na początku, nie posiada serwera, dlatego podjęto decyzję o przeniesieniu i tworzeniu mapy przez Instytut. 

Dlaczego rolnicy protestują?

Jednym z powodów protestu jest decyzja KE o przedłużeniu bezcłowego handlu towarami rolnymi z Ukrainą do czerwca 2025 roku.

- Nasza cierpliwość się wyczerpała. Stanowisko Brukseli ws. handlu z Ukrainą z ostatniego dnia stycznia 2024 roku jest dla całej naszej społeczności rolniczej nie do przyjęcia - tłumaczy NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”.

Rolnicy zaznaczają, też że "bierność władz Polski i deklaracje współpracy z Komisją Europejską oraz zapowiedzi respektowania wszystkich decyzji KE w sprawie importu płodów rolnych i artykułów spożywczych z Ukrainy" nie pozostawiają im wyboru.

Organizatorzy protestów podnoszą także postulat odstąpienia od wymogów Zielonego Ładu. W ich ocenie pro środowiskowa polityka Brukseli utrudnia im prowadzenie gospodarstw i produkcję żywności. Domagają się też działań rządu poprawiających ich sytuację.

- Nie ma zgody na wdrażanie „Europejskiego Zielonego Ładu”, unijnej strategii „od pola do stołu” i Wspólnej Polityki Rolnej UE w proponowanym kształcie. Rząd Polski musi mieć jasny plan dla produkcji rolnej, opłacalności produkcji, odbudowy polskiego przetwórstwa i polskiego handlu. O to będziemy walczyć aż do skutku - czytamy w komunikacie rolniczej Solidarności. 

image
Rolnicy zablokują drogi w Elblągu

Protest rolników w Elblągu. Będą blokować drogi i wychodzić z ciągników

image
Jak rozwiązać kryzys w rolnictwie?

Protesty rolników: co dalej? Rolnicy mają już plan

image
Protest rolników - Francja

Protesty rolnicze we Francji: rząd spełni żądania rolników!

image
Strajk rolników

Wielki PROTEST rolników w całej Polsce: "Mamy rozrzutnik i nie zawahamy się go użyć"

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. luty 2024 03:04