KE wycofuje się z Zielonego Ładu! Co dokładnie zyskają rolnicy?Alexandros Michailidis/ Rada UE
StoryEditorCo z ugorowaniem?

KE wycofuje się z Zielonego Ładu! Co dokładnie zyskają rolnicy?

06.03.2024., 14:25h
Pod naciskiem protestujących rolników Komisja Europejska ma wycofać się z wielu elementów Zielonego Ładu w rolnictwie. Złagodzone będą normy dot. płodozmianu i okrywy zielonej. A co ugorowaniem? Jak te zmiany wpłyną na wypłatę dopłat bezpośrednich?

Protesty rolników skuteczne. Bruksela zmieni Zielony Ład

Jak przekazała Katarzyna Szymańska-Borginon, brukselska korespondentka radia RMF FM, Komisja Europejska pod wpływem protestów rolników w całej Europie wycofuje się z wielu elementów Zielonego Ładu. W przyszłym tygodniu Bruksela ma przedstawić nowe regulacje dotyczące Zielonego Ładu. Tym razem mają one być zbieżne z żądaniami rolników.

– Będzie to pakiet rozwiązań, który powinien zdjąć z rolników wszystkie obawy nie tyle z Zielonym Ładem, ale z jego elementami, które są we Wspólnej Polityce Rolnej - powiedział Janusz Wojciechowski, unijny komisarz ds. rolnictwa w rozmowie z RMF FM.

Co dokładnie mają zyskać rolnicy w związku ze zmianami Zielonego Ładu?

Z informacji radia wynika, że rolnicy w tym roku nie będą karani, jeśli nie spełnią norm klimatycznych czy środowiskowych, czyli sławnych już GAEC-ów. W praktyce oznacza to, że ich dopłaty bezpośrednie nie będą zmniejszane, jeżeli np. nie wypełnią norm GAEC.

Z kolei na lata 2025 – 2027 niektóre z norm GAEC mają zostać złagodzone. Dotyczy to chociażby kwestii stosowania odpowiedniego płodozmianu czy utrzymywania okrywy zielonej na gruntach ornych.

Według obecnych regulacji, rolnicy powinni utrzymywać taką okrywę na 80% gruntach od początku listopada do co najmniej połowy lutego. Jednak rolnicy wielokrotnie wskazywali, że takie zapisy są nielogiczne i sprzeczne z zasadami zintegrowanej produkcji rolniczej. Przez nie byłaby mniej skuteczne zwalczanie omacnicy prosowianki w kukurydzy, gdzie zimowa orka jest jedną z najbardziej skutecznych metod.

Teraz to kraje członkowskie same mają określać procent okrywy zielonej i czas jej utrzymywania.

Co dalej z nakazem ugorowania gruntów?

Jak wynika z relacji Katarzyny Szymańskiej-Borginon, KE ma całkowicie wycofać się z obowiązkowego ugorowania 4 proc. gruntów. Już nie będzie to tylko derogacja na obecny rok czy zamiana na uprawę roślin motylkowych, ale bez możliwości stosowania pestycydów, co wcześniej proponowała Bruksela.

Komisja Europejska najwidoczniej wsłuchała się – szkoda, że tak późno – w głosy rolników i ugorowanie ziemi ma być dobrowolne oraz premiowane dodatkowymi dopłatami.

Warto także dodać, że część rolników, chociażby Wiesław Gryn z Oszukanej Wsi,  proponował, żeby większość z norm GAEC została przesunięta jako dobrowolne ekoschematy, które byłyby dodatkowo płatne.

Najmniejsze gospodarstwa w ogóle wyłączone spod rygoru norm GAEC

Jeśli spełnią się przewidywania brukselskiej korespondentki radia RMF FM, to na poziomie całej Unii Europejskiej gospodarstwa o powierzchni do 10 ha zostaną wyłączone z rygoru spełniania norm dobrej kultury rolniczej GAEC.

Oznaczałoby to dla małych i średnich gospodarstw otrzymanie dopłat bezpośrednich bez wypełniania szeregu dokumentów i byłoby usankcjonowaniem sytuacji z 2023 roku, kiedy to rolnicy uprawiający do 10 ha mogli otrzymać ryczałtową płatność dla małych gospodarstw.

Wojciechowski w polskim sejmie o łagodzeniu Zielonego Ładu

Jakie dokładnie mają być konkretne rozwiązania będziemy mogli przekonać się w czwartek 7 marca, podczas debaty z udziałem Janusza Wojciechowskiego w sejmie.

image
ARiMR wypłaca ekoschematy

Kiedy rolnicy dostaną końcowe dopłaty i ekoschematy? Minister podaje HARMONOGRAM wypłat

Paweł Mikos

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. lipiec 2024 12:10