”Produkcja żywności stała się pułapką finansową dla rolników”. EMB żąda szybkich reform w UEJustyna Czupryniak/Canva
StoryEditorMleko

"Produkcja żywności stała się pułapką finansową dla rolników". EMB żąda szybkich reform w UE

05.03.2024., 10:00h
Europejska Rada Mleka widzi konieczność wprowadzenia zmian w europejskim rolnictwie, dzięki którym możliwe będzie uratowanie produkcji mleka w Europie. Jako rozwiązanie proponują wdrożenie 7 reform. Jakich?

Protesty rolników w Polsce

Przez Europę przechodzi potężna fala protestów rolniczych. Jak informuje Europejska Rada Mleka, część rolników znalazła nić porozumienia z rządzącymi, jednak większość wciąż musi walczyć o przyszłość swojego zawodu na demonstracjach. Powszechnie wiadomo, iż celem rolniczych strajków nie jest wywalczenie kolejnych dopłat i dotacji, lecz doprowadzenie do tego, by praca w rolnictwie znów zaczęła się opłacać.

Czy są szanse na zmiany w sektorze mleka?

Do sprawy odniósł się prezes Europejskiej Rady ds. Mleka Kjartan Poulsen, który uważa, że obecna sytuacja jest rodzajem blokady nie do przejścia, jeśli nie zostaną podjęte działania w kierunku znowelizowania obowiązujących przepisów.

– Chodzi o ogromną nierównowagę rynkową w całej Europie, a nie tylko o to, że kryzys rolniczy występuje na terenie poszczególnych państw. Apeluję do urzędników unijnych o wdrożenie od dawna oczekiwanych przez rolników reform, które umożliwią im wyjście z kryzysu. Tylko w przypadku uregulowania kwestii związanych z dochodami rolników będzie szansa na to, że przestaną protestować – napisał Poulsen.

Konieczne jest wprowadzenie wyższych marż na nabiał

Podobne zdanie na ten temat ma Véronique Le Floc‘h, przewodnicząca francuskiej organizacji Cooperative Rurale (CR), która odniosła się do sytuacji finansowej francuskich rolników.

– W latach 2020–2022 marża brutto francuskich producentów mleka spadła o 4%. Czy nie ma możliwości zapewnienia lepszej dystrybucji marży? Nie namawiam nikogo, rezygnacji z pracy w rolnictwie i proszę, by producenci nie zostali skazani na bankructwo! – dodała Floc‘h.

Sprawiedliwy podział marży jest możliwy

O tym, że sprawiedliwy podział marży jest możliwy, wie prezes kierowanej przez producentów marki Fair Milk z FaireFrance, Jean-Luc Pruvot.

– Fair Milk to realne rozwiązanie, które zapewnia przyszłość i wysoki poziom producentom zarówno we Francji, jak i na całym świecie. Najwyższy czas, aby nasi decydenci uznali i wspierali Fair Milk! – stwierdził Jean-Luc Pruvot.

W sektorze mleka należy wprowadzić reformy

Przedstawiciele organizacji mleczarskich twierdzą, że w obliczu zaistniałej, kryzysowej sytuacji na rynku mleka należy w cenie wypłacanej producentom ująć koszty produkcji. Ponadto za konieczne uważają wprowadzenie poniższych reform:

  • ogólnounijnego rozporządzenia zabraniającego stosowania cen niepokrywających kosztów produkcji,
  • włączenia odpowiednich instrumentów kryzysowych do systemu rolnego UE, które obejmowałyby funkcjonujący mechanizm wczesnego ostrzegania, zbudowany na podstawie prawidłowych wskaźników odzwierciedlających rzeczywiste koszty produkcji, w tym odpowiedni dochód producenta, w ramach którego automatycznie uruchamiane są takie środki, jak dobrowolne ograniczenie produkcji/program odpowiedzialności rynkowej,
  • szczegółowych klauzul umownych UE dotyczących m.in. ilości i cen pokrywających koszty przed dostawami mleka, co musiałoby dotyczyć wszystkich uczestników rynku, w tym spółdzielni,
  • założenie silnych, horyzontalnych organizacji producentów, które umożliwiają producentom – w tym producentom działającym w spółdzielniach – łączenie sił w celu uzyskania lepszej pozycji negocjacyjnej,
  • rzeczywiste zaangażowanie producentów w projektowanie i wdrażanie Zielonego Ładu, w tym tworzenie odpowiednich narzędzi,
  • wprowadzenie klauzul lustrzanych zapewniających zgodność importowanej żywności i pasz z wymogami UE, a ponadto zgodność z przepisami musiałaby być egzekwowana poprzez kontrole i sankcje,
  • promowanie i rozwijanie projektu Fair Milk w UE.

image
Targi rolnicze

Forum Mleko 2024 już 7 marca

Zapisz się na forum mleko - KLIKNIJ TUTAJ.

Oprac. Justyna Czupryniak

Źródło: europeanmilkboard.org

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. czerwiec 2024 09:26