StoryEditorPożary

Rolnicy i strażacy walczyli z pożarem zboża pod Żninem. Z dymem poszło 50 ha

25.07.2021., 17:07h
Olbrzymi pożar zboża wybuchł w Sulinowie (woj. kujawsko-pomorskie). Z szalejącym żywiołem walczyło 11 strażackich zastępów. W walce z płomieniami pomogli także rolnicy. Mimo takiej ofiarności, z dymem poszło około 50 ha zboża.

Żnin: wielki pożar zboża na pniu w Sulinowie

W piątek 23 lipca 2021 roku na jednym z pól w Sulinowie (powiat żniński, woj. kujawsko-pomorskie) pojawił się ogień. Z uwagi na dość silny wiatr, płomienie bardzo szybko się rozprzestrzeniły i utrudniały przeprowadzenie sprawnej akcji gaśniczej. W konsekwencji tego rolnik stracił niemal 50 ha zboża na pniu, ścierniska i słomy. 

Skala pożaru na początku mogła zaskoczyć ratowników, gdyż pierwsze zgłoszenie jakie otrzymali strażacy ze Żnina mówiło o palącym się stogu słomy w Sulinowie. Po dojeździe na miejsce zdarzenia okazało się, że to nie stóg się palił, a zboże na pniu i słoma po kombajnie na dość znacznej już powierzchni. Wówczas kierownik akcji postanowił  wezwać na miejsce kolejne jednostki PSP i OSP.

Podczas trwania akcji z pomocą ruszyli także rolnicy. By zatrzymać rozprzestrzenianie się ognia, zaorali fragment pola. 

Co było przyczyną pożaru zboża pod Żninem?

Ustalenie przyczyny pożaru trwa, ale prawdopodobnie ogień został zaprószony od jednej z maszyn pracujących na polu. To częsta przyczyna wybuchu pożarów podczas żniw. Warto nadmienić, że oprócz strat w polu żaden człowiek czy maszyna nie ucierpiała w wyniku powstania ognia.

Kamila Szałaj, Michał Czubak
fot. OSP Cerekwica

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
02. marzec 2024 08:01