Protesty rolnikówarch.
StoryEditorProtesty rolników nawet do jesieni?

Rolnicy zaostrzają protesty! We wtorek strajk "TYSIĄCA traktorów". Gdzie będą blokady? [MAPA]

24.04.2023., 16:58h
W całej Polsce trwają protesty rolników w związku z napływem zboża z Ukrainy. W najbliższym czasie strajki zostaną zaostrzone przez AGROunię, NSZZ RI „Solidarność” i inne organizacje rolnicze. Sprawdź, gdzie rolnicy zablokują drogi.

AGROunia blokuje drogi w Sulechowie

W poniedziałek 24 kwietnia 2023 r. rolnicy z  AGROunii zablokowali traktorami węzeł trasy S3 w Sulechowie w woj. lubuskim. Rozpoczęli blokadę od skrzyżowania ul. Odrzańskiej z DK 32 przy restauracji McDonald’s i ronda łączącego ul. Warszawską z drogą do Cigacic.

- Protestujemy przeciwko polityce rolnej rządu. A właściwie nie-rządu, bo okazuje się, że od 10 miesięcy nikt nic w temacie nadmiernego importu zboża do Polski z Ukrainy nie zrobił – mówił Rafał Nieżurbida, jeden z organizatorów lubuskiego protestu.

Rolnicy blokują centrum Kłodzka

24 kwietnia, rolnicy przyjechali ciągnikami także do centrum Kłodzka (woj. dolnośląskie). Przejechali po rynku, by pod ratuszem wręczyć senatorowi PiS, Aleksandrowi Szwedowi, swoje postulaty. Jak informuje portal walbrzych24.com, petycja skierowana jest do parlamentarzystów PiS z całego okręgu (również do Michała Dworczyka, Marcina Gwoździa i Ireneusza Zyski), w której krytykują rząd i polityków Zjednoczonej Prawicy za niekompetencję i doprowadzenie polskiego rolnictwa do skrajnie trudnej sytuacji.

- Konsekwencje nieodpowiedzialnej polityki rządu,, m.in. wysokie ceny produktów spożywczych, będą długo odczuwać wszyscy Polacy. Trzeba powiedzieć temu basta! – mówi portalowi Rafał Fabian, rolnik koordynujący protest.

Protest „Tysiąca ciągników” w woj. opolskim

We wtorek 25 kwietnia 2023 r. w woj. opolskim odbędzie się Wojewódzki Strajk Rolników. Rolnicy z wszystkich 11 powiatów zbiorą się w wyznaczonych przez koordynatorów 4 miejscowościach, w których odbędą się konferencje z udziałem prezesa AGROunii, Michała Kołodziejczaka. I tak:

  • W Prudniku protest rozpocznie się o godz. 11.00 przed BZK Group sp. z o.o. Elewator. Przyjadą tu rolnicy z m.in. z Głubczyc, Kędzierzyna-Koźla. W tym miejscu odbędzie się konferencja z udziałem Michała Kołodziejczaka, po której protestujący zablokują ciągnikami DK 41 i drogi w mieście.
  • W Nysie rolnicy pojawią się o godz. 12.00 przed Zakładem Produkcji Etanolu "Goświnowice" - Bioagra SA. O godz. 12.15 rozpocznie się konferencja, a o godz. 12.30 zaplanowano przejazd ciągników w kierunku centrum. Kolejny protest jest planowany w Brzegu.
  • Do Kluczborka przyjadą rolnicy m.in. z Oleśnicy i Lublińca. Zatrzymają się przed Wytwórnią Pasz CEDROB, gdzie ok. godz. 14.00 zaplanowana została konferencja.
  • Protest obędzie się także w Opolu przy zakładzie Animex Foods, ul. Drobiarska 4.
image

Redakcja

FOTO: TPR

W środę 24-godzinny protest w woj. świętokrzyskim

W środę, 26 kwietnia 2023 r. o godz. 10.00 w Busku Zdroju (woj. świętokrzyskie) rozpocznie się kolejny protest AGROunii, który potrwa 24-godzinny i zakończy się w czwartek 27 kwietnia o godz. 12.00. Manifestacja odbędzie się pod hasłem “Polska żywność to niepodległość”. Rolnicy spotkają się na DK 73, przy rondzie im. Jana Pawła II znajdującym się przy stacji Orlen.

Protest rolników w Szczecinie potrwa do jesieni?

Protest rolników w Szczecinie, którego głównym organizatorem jest NSZZ RI “Solidarność” trwa od 23 marca 2023 r. Protestujący, chcąc doprowadzić do podjęcia konkretnych działań w sprawie polskiego rolnictwa, utworzyli 16 zespołów roboczych, w skład których wchodzą rolnicy, urzędnicy, politycy i eksperci. Od 17 do 22 kwietnia br. trwały negocjacje dotyczące wypracowania rozwiązań łagodzących kryzys w rolnictwie.

27 kwietnia do rolników ma przyjechać minister rolnictwa Robert Telus. Rozmowy odbędą się w Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie. Planowane są wystąpienia liderów protestu i ministra. Po rozmowach zapadnie decyzja, czy rolnicy z „Solidarności” będą kontynuować protest do jesieni.

Justyna Czupryniak, Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. luty 2024 01:34