StoryEditorWiadomości rolnicze

Rolnicy zawarli porozumienie z rządem ws. zbóż. Jaka będzie pomoc?

30.03.2023., 10:03h
Wczoraj wieczorem rząd podjął drugą turę negocjacji z rolnikami ws. zbóż. Stało się to po tym, jak AGROunia i inne organizacje rolnicze zagroziły strajkiem okupacyjnym. Po 3 godzinach dyskusji podpisano porozumienie. 

Rolnicy postraszyli strajkiem, rząd wrócił do negocjacji

Wczoraj, 29 marca w ministerstwie rolnictwa odbyły się obrady "okrągłego stołu" rolniczego w sprawie sytuacji na rynku zbóż w związku z nadmiernym importem ukraińskiego ziarna. Rolnicy nie byli jednak zadowoleni z ustaleń i grozili rozpoczęciem strajku okupacyjnego w budynku resortu. 

Rolnicy zawarli z rządem porozumienie ws. zbóż

Po godz. 20.00. ponownie przyszedł do nich minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Dyskusja trwała do godz. 23:00 i zakończyła się podpisaniem porozumienia między rolnikami a rządem. Jednym z sygnatariuszy jest Michał Kołodziejczak, prezes AGROunii.

- To wspólny sukces, ale nie powód do radości. Porozumienie było możliwe tylko dzięki temu, że wspólnie podjęliśmy decyzję, o tym że zostajemy w ministerstwie. To pokazuje jak te rozmowy są trudne - mówił po spotkaniu Kołodziejczak.

Minister Kowalczyk sprostował, że podpisanie porozumienia było zasługą wszystkich organizacji rolniczych.

- Bardzo dobrze, że rozmowy trwają bez kamer, bo byśmy pewnie nigdy do porozumienia nie doszli – zaznaczył minister Kowalczyk.

Monika Piątkowska, prezes Izby Zbożowo-Paszowej oceniła, że branża, podpisując porozumienie dała rządowi duży kredyt zaufania.

- Liczymy, że te rozwiązania, które dziś zostały podjęte ułatwią wyeksportowanie zboża – powiedziała po spotkaniu Monika Piątkowska. 

Jakie są ustalenia rządu z rolnikami?

W podpisanym porozumieniu znalazło się 11 punktów. Rolnicy domagają się:

  1. Przywrócenia ceł oraz wprowadzenia kaucji na tranzyt i na artykuły rolno-spożywcze z Ukrainy do poziomu równowagi cenowej z cenami na rynku polskim. 
  2. Wprowadzenia „Tarczy dla branży rolno-spożywczej” w wysokości co najmniej 10 mld zł, jako rekompensaty z tytułu kryzysu na rynku zbóż, rzepaku i artykułów rolno-spożywczych wywołanych rosyjską agresją na Ukrainę. 
  3. Zdjęcia z polskiego rynku, do końca czerwca 2023 roku, nadmiaru zbóż i rzepaku poprzez eksport oraz wykorzystanie na cele energetyczne. 
  4. Wprowadzenia nowelizacji ustawy o biopaliwach wg załącznika przygotowanego przez Polską Koalicję Biopaliw i Pasz Białkowych, w terminie do końca maja 2023 roku, jako ważnego elementu stabilizacji dochodów rolniczych. 
  5. Dokonania zmian w budżecie Krajowego Planu Strategicznego dla WPR na lata 2023- 2027 poprzez zwiększenie poziomu dofinansowania z budżetu krajowego do maksymalnego poziomu dopuszczalnego przez Komisję Europejską, zgodnie z rozporządzeniem w sprawie Krajowego Planu Strategicznego. 
  6. Dopłaty do transportu dla rolników i podmiotów zajmujących się obrotem zbóż w wysokości 100, 150, 200 zł do 1 tony pszenicy, kukurydzy i rzepaku, w zależności od odległości od portów bałtyckich (Rząd RP wystąpi do KE o zgodę na udzielenie pomocy’). 
  7. Wprowadzenia do obrotu z Ukrainą jedynie paliw z dodatkiem biokomponentów krajowego pochodzenia tj. do oleju napędowego - 20%, do etyliny - 10%. 
  8. Rozwoju infrastruktury transportowej, magazynowej, przeładunkowej. 
  9. Zwiększenia przepustowości portów. 
  10. Priorytetyzacji transportu i przeładunku zboża względem innych towarów. 
  11. Otwarcia nowych rynków zbytu poprzez:
    a. promocję polskiego zboża i produktów zbożowych;
    b. realne wsparcie dyplomacji ekonomicznej;
    c. efektywną współpracę służb dyplomatycznych, Ministerstwa Spraw Zagranicznych i agencji rządowych z sektorem handlowym;
    d. sprawne uzgodnienia fitosanitarne – ujednolicenie sposób działania poszczególnych placówek fitosanitarnych w Polsce.
Minister Kowalczyk zapowiedział 30 marca w radiowej Jedynce, że za miesiąc, półtora zaprosi uczestników tych rozmów, "żeby rozliczyć się wzajemnie z tego, co ustaliliśmy".

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. kwiecień 2024 18:17