StoryEditorWypadki

Rolnik pojechał ciągnikiem na żniwa. Już nie wrócił do domu

04.08.2022., 15:08h
Upały dają się we znaki każdemu. Najgorzej mają rolnicy, którzy podczas żniw, często po wiele godzin pracują w polu na pełnym słońcu i w ciągnikach bez klimatyzacji. Tak pracował starszy rolnik, którego martwego znaleziono w ciągniku w Słaborowicach (woj. wielkopolskie).

Ostrów Wielkopolski. Na polu w traktorze znaleziono ciało rolnika

W Słaborowicach (woj. wielkopolskie) na jednym z pól w ciągniku rolniczym znaleziono ciało 72-latka.

Ze zgłoszenia do służb wynikało, że na polu doszło do przewrócenia się ciągnika rolniczego i jedna osoba ma być poszkodowana. Po dojeździe na miejsce sytuacja wyglądała inaczej. Do wywrotki traktora nie doszło.
72-latek nie dawał oznak życia. Mężczyzna prawdopodobnie zasłabł w ciągniku. Przystąpiono do reanimacji, która nie przyniosła pożądanego rezultatu. Medycy stwierdzili zgon 72-letniego rolnika.

To już kolejny rolnik, który stracił życie w czasie tegorocznych żniw. Każdego tygodnia dochodzi do kilku tragicznych wypadków z udziałem rolników. Bardzo często na skutek zbiegu okoliczności zostają przejechani przez ciągniki lub inne maszyny rolnicze. Ale niektórzy zostają poważni ranni lub nawet giną na skutek poturbowania przez zwierzęta domowe. Tak było chociażby w przypadku młodego rolnika spod Włocławka, który został kopnięty w głowę przez byka.

Niebezpieczny upał, zwłaszcza dla rolników pracujących w polu

Temperatura za oknami jest iście tropikalna. Jest duszno i przede wszystkim gorąco. Termometry nawet w cieniu wskazują ponad 30 stopni Celsjusza i to nie tylko w czasie, kiedy słońce znajduje się w zenicie. Większość osób ucieka przed słońcem, ale nie rolnicy – oni mają pracę do wykonania, od której zależy bezpieczeństwo żywieniowe nie tylko Polaków.

Muszą pracować w trudnych warunkach. W pyle, kurzu. W takich warunkach pracował 72-letni rolnik, który przypłacił to życiem.

Eksperci radzą, by osoby powyżej 60. roku życia zachowali baczną uwagę na to, co dzieje się z ich organizmem w trakcie upałów. Wraz z upływem lat mechanizm chroniący przed gorącem, czyli pocenie się i oddychanie nie jest już tak skuteczny, jak w czasach, gdy byliśmy młodzi. Nadmierne temperatury mogą u seniorów doprowadzić do zaburzeń krzepnięcia krwi i do skoków ciśnienia. Bardzo groźne jest odwodnienie oraz udar słoneczny i udar cieplny. Organizm osoby starszej ma mniejszą zdolność do oszczędzania wody. Dlatego bardzo istotne jest odpowiednie nawadnianie organizmu.

W upalne dni regularne picie odpowiedniej ilości wody to podstawa. Przy wysokich temperaturach osoba dorosła powinna spożywać minimum 2,5 do 4 litrów napojów. Należy pamiętać, by były to małe porcje. Nie należy się opijać. Najlepiej, by była to zwykła czysta woda. Nie żadne napoje słodzone czy gazowane.

Michał Czubak
fot. ilustrujące/arch. red.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
16. czerwiec 2024 23:17