StoryEditorPożary

Spłonęła stodoła i ładowarka. Duże straty rolników

02.02.2022., 12:02h
Pod koniec stycznia i na początku lutego, dzień po dniu, doszło do dwóch pożarów w gospodarstwach rolnych. W obu przypadkach rolnicy ponieśli duże straty: jeden stracił stodołę, która zawaliła się na skutek pożaru. Drugiemu z kolei spłonęła ładowarka.

W wyniku pożaru gospodarstwa pod Środą Wielkopolską zawaliła się stodoła

W poniedziałek 31 stycznia 2022 roku w Murzynowie Leśnym (woj. wielkopolskie) doszło do pożaru stodoły. Ogień zauważono około godziny 16.00 Na miejsce skierowano zastępy z JRG Środa Wlkp. oraz okoliczne OSP z Miąskowa, Brodowa, Krzykos i Murzynowa Leśnego.

Strażackie działania trwały kilka godzin, pożar udało się opanować i ugasić dopiero w godzinach wieczornych.

Straty wyrządzone przez płomienie były ogromne. Stodoła nie wytrzymała takich temperatur i uszkodzeń, że ostatecznie się zawaliła.

Zwarcie instalacji przyczyną pożaru ładowarki pod Świeciem

Z kolei 1 lutego w godzinach nocnych około 2 nad ranem na terenie gospodarstwa we wsi Lubania-Lipiny (woj. kujawsko-pomorskie) doszło do pożaru ładowarki kołowej. Pojazd spłonął niemal doszczętnie.

Maszyna wykorzystywana do pracy w gospodarstwie znajdowała się blisko zabudowań mieszkalnych. Początkowo sam właściciel próbował ugasić płomienie, ale było to nieskuteczne. Dopiero interwencja straży pożarnej pomogła.

Wstępnie przyjęto, że przyczyną pożaru pojazdu była zwarcie w instalacji elektrycznej.

Rolnicy poszkodowani przez wichury proszą o pomoc

To nie jedyny duże straty rolników w ostatnim czasie. W wyniku silnych wichur, które przeszły nad Polską, poważnie ucierpiało gospodarstwo mleczne Jarosława Dudkiewicza. Wiatr zerwał dach z obory, która jest najważniejszym budynkiem w gospodarstwie.

Z kolei koło Kozienic na Mazowszu spaliła się stodoła wraz z maszynami. Rolnicy są zrozpaczeni, bo stracili najważniejsze budynki w gospodarstwie. Żeby naprawić zniszczenia, potrzebują pomocy.

Poszkodowanym rolnikom można pomóc wpłacając pieniądze na specjalnie utworzone w tym celu zbiórki. Znaleźć je można TUTAJ oraz TUTAJ.

Przeczytaj także:

Orkan Nadia pustoszy polskie wsie. Zniszczony ogromny kurnik i muzeum rolnicze [FOTO]

„Nie damy sobą pomiatać”. Tysiąc rolników gotowych do protestu

Wichura zerwała dach obory, pożar strawił stodołę. Rolnicy proszą o pomoc


Michał Czubak
Fot. OSP Lubania-Lipiny

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. listopad 2023 17:30