StoryEditorWiadomości rolnicze

Tania pożyczka dla gmin na inwestycje wiejskie

30.03.2017., 16:03h
Do 19 kwietnia gminy i powiaty mogą składać wnioski o niskooprocentowaną pożyczkę na inwestycje w infrastrukturę na terenach wiejskich. Samorząd może w ten sposób pozyskać nawet 1 milion złotych.

Jednostki samorządu terytorialnego mogą ubiegać się o wsparcie w ramach XX edycji Samorządowego Programu Pożyczkowego (SPP) prowadzonego przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.

– Program jest adresowany do gmin i powiatów, które chcą zrealizować inwestycje infrastrukturalne na terenach wiejskich, czyli na wsi i w miastach do 20 tys. mieszkańców. Do tej pory w ramach Samorządowego Programu Pożyczkowego udzieliliśmy ponad 200 pożyczek na łączną kwotę 124,4 mln zł, które znacząco przyczyniły się do poprawy jakości życia na obszarach wiejskich – mówi Krzysztof Podhajski, prezes Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.

Pożyczka ma niskie oprocentowanie wynoszące 2,5% w skali roku. Dodatkowo kredyt w ramach SPP nie jest obciążony dodatkowymi kosztami i opłatami takimi jak prowizja czy marża. Samorządy mogą ją zaciągnąć bez stosowania procedury przetargowej oraz bez wkładu własnego i w ten sposób sfinansować nawet do 100% kosztów zadania. Pożyczka jest udzielana na okres do 5 lat, włączając w to 12-miesięczny okres karencji w spłacie kapitału.

Środki finansowe pozyskane w ramach SPP mogą zostać przeznaczone na budowę lub modernizację: placówek oświatowych, sieci i stacji wodociągowych, zbiorowego odprowadzania i oczyszczania ścieków, dróg gminnych czy powiatowych oraz przedsięwzięć w zakresie OZE. W tegorocznej edycji Programu limit środków przeznaczonych na pożyczki wynosi 6 milionów złotych. pm

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
29. luty 2024 09:23