StoryEditorForum Rolnicze

Europejskie Forum Rolnicze 2023: Jakie zmiany czekają polską wieś?

19.03.2023., 08:03h
Już za kilka dni odbędzie się V Europejskie Forum Rolnicze z udziałem przedstawicieli europejskiej i polskiej sceny agrarnej. Odbędzie się ono w dniach 22-23 marca w G2A Arena Centrum Wystawienniczo-Kongresowe Województwa Podkarpackiego w Jasionce k. Rzeszowa. 

Jaka będzie przyszłość europejskiego rolnictwa – kluczowa debata na Europejskim Forum Rolniczym w Jasionce

Kongres będzie okazją do rozmów na temat wyzwań rolnictwa na Starym Kontynencie. W debacie „Przyszłość rolnictwa europejskiego. Czy obecny kształt WPR i KPS odpowiada oczekiwaniom rolników i mieszkańców obszarów wiejskich?” udział wezmą przedstawiciele polityki na czele z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henrykiem Kowalczykiem. Oprócz niego na scenie spotkają się: zastępca Ministra Rolnictwa Republiki Czeskiej Miroslav Skřivánek, Egidijus Giedraitis - Wiceminister Rolnictwa Republiki Litewskiej, Henrich Haščák - sekretarz stanu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi Republiki Słowackiej. Głos w dyskusji zabierze także Janusz Wojciechowski – komisarz ds. rolnictwa UE i Wolfgang Burtscher - obecny dyrektor generalny w Dyrekcji Generalnej ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich (DG AGRI) w Komisji Europejskiej. Uczestnicy debaty postarają się znaleźć odpowiedź między innymi na pytanie: Czy grozi nam podważenie bezpieczeństwa żywnościowego w Unii Europejskiej? Poruszone zostaną także kwestie dotyczące wpływu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, a także europejskich instrumentów ochrony rynku.

Wieś staje dziś przed wieloma wyzwaniami. Tego wszystkiego nie ułatwia konflikt zbrojny na Ukrainie, który sprawia, że na potrzeby żywnościowe trzeba spojrzeć z zupełniej nowej perspektywy. V Europejskie Forum Rolnicze będzie doskonałą okazją, by poruszyć te kwestie i znaleźć odpowiedź na różne nurtujące pytania, nie tylko polskich, ale i europejskich rolników – zachęca do udziału w wydarzeniu Krzysztof Podhajski, prezes Fundacji EFRWP.

Inteligentne rolnictwo a wyzwania ESG w Polsce - raport

V Europejskie Forum Rolnicze będzie także okazją do ogłoszenia raportu przygotowanego przez PKO Bank Polski – „Inteligentne rolnictwo a wyzwania ESG w Polsce”. Kondycja ekonomiczna, w tym dostępność kapitału, jest decydująca, jeśli chodzi o decyzje w zakresie inwestycji i rozwoju, te zaś muszą opierać się na wiedzy i dostępie do nowoczesnych technologii. Na co aktualnie powinni zwracać uwagę rolnicy i jakie są nadchodzące wyzwania dla polskiej wsi, to główne tematy, na które zwracają uwagę autorzy przygotowanego dokumentu.

V Europejskie Forum Rolnicze - gdzie się zarejestrować, by wziąć udział w wydarzeniu?

Szczegółowy program wydarzenia oraz formularz rejestracyjny znajduje się na oficjalnej stronie pod adresem: www.forum-jasionka.pl. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Oprac. M. Czubak
Fot. mat. organizatora

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
27. luty 2024 13:15