StoryEditorWiadomości rolnicze

Udane „Wstępy” w Skaryszewie

22.02.2016., 11:02h
Tłumy zwiedzających przybyły na Skaryszewski Jarmark Koński zwany „Wstępami”. Ta dwudniowa impreza tradycyjnie rozpoczyna się w pierwszy poniedziałek wielkiego postu. 

W tym roku „Wstępy” odbyły się 15 i 16 lutego. Jedni przyjechali do Skaryszewa koło Radomia sprzedać konie, inni kupić, a większość – po prostu zobaczyć piękne zwierzęta, spotkać znajomych, poczuć atmosferę jarmarku oraz kupić jakąś pamiątkę. Oprócz gości z różnych regionów Polski skaryszewskie targi odwiedzili także miłośnicy koni z innych państw, m.in. z Węgier i Słowacji.

Organizatorzy „Wstępów” postanowili przygotować dla uczestników jarmarku dodatkową atrakcję – Ogólnopolski Pokaz Koni Hodowlanych. W tym roku odbyła się jego trzecia edycja i zważywszy na zainteresowanie widzów, można stwierdzić, iż pomysł był strzałem w dziesiątkę. Podczas tegorocznego pokazu zaprezentowano ogiery przywiezione przez hodowców z województw: mazowieckiego, lubelskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego.

Prezentowane konie omówili Jacek Hebda, kierownik Radomskiego Oddziału Wojewódzkiego Związku Hodowców Koni w Warszawie, oraz Mariusz Makowski, wiceprezes Powiatowego Koła Hodowców Koni w Radomiu. Jako pierwszy na placu wystawowym zaprezentowany został kasztanowaty ogier Aramis rasy polski koń zimnokrwisty w typie sokólskim. Jego właścicielami są Izabela i Robert Gizanowie z Tychowa Starego w województwie świętokrzyskim. Matką Aramisa jest Arka po Geście, a ojcem Floks po Bajorze. Po Aramisie na placu pojawił się kasztanowatej maści Hekstyl – ogier rasy polski koń zimnokrwisty w typie sztumskim. W porównaniu z sokólskim typ ten odznacza się większymi: kościstością, masą i wzrostem. Matką Hekstyla jest Hesta po Exenie, a ojcem Sylabant po Skrzacie. Właścicielem Hekstyla jest Jacek Marciniak z miejscowości Budy Brankowskie w województwie mazowieckim. Kolejnym z prezentowanych ogierów był jasnogniady Grom Janusza Myśliborskiego z Palczewa w województwie mazowieckim. Grom jest synem Gazeli po Brytanie i Skrzata po Samowarze. Po Gromie zaprezentował się Estor Marcina Liwińskiego z Lesznowoli w województwie mazowieckim. Jest synem reńskiego belga Archimedesa oraz klaczy Etrista. Po nim na placu wystąpił Potencjał Dariusza Grudniewskiego z Brodów w województwie świętokrzyskim. Ojcem Potencjała jest Titaic De L. rasy belgijskiej zimnokrwistej, a matką Prunelle D Auge po Emirze Maucourt rasy arden francuski.

Po Potencjale pokazany został Bezyl Zygmunta Tomczyka z miejscowości Kuźnia na Mazowszu. Jest on synem ogiera Sarama po Bertramie i klaczy Blankiera po Ankerze.

Kolejnym ogierem był Wiors Adama Kuropieski z miejscowości Siczki w województwie mazowieckim. Wiors jest synem francuskiego ardena  Negus De La Butte i Wiorsty po Bertramie I. Następnie zaprezentował się ogier Bursztyn Jacka Wiśniowskiego, który został przywieziony na „Wstępy” z miejscowości Tarnawce w województwie podkarpackim. Bursztyn jest synem ogiera Brin D Or Du Grimafond rasy belgijskiej zimnokrwistej i Bony po Rulonku. Po Bursztynie wystąpił Gisar Jana Króla z miejscowości Kozinki w województwie mazowieckim. Jest synem Sarama po Bertramie i Gitary po Skrzacie.

– Należy zwrócić uwagę na ogiera Skrzata, który powtarza się w rodowodach prezentowanych tutaj koni. Dwa lata temu na pokazie koni w Kętrzynie otrzymał tytuł czempiona hodowlanego za największą stawkę potomstwa wpisanego do ksiąg – powiedział Jacek Hebda.

Następnie zaprezentował się Sir Janusza Michalika z Budzenia w województwie mazowieckim. Jest synem ogiera Gourmet po Elvisie i Senty po Brytanie. Po ogierze Sir zaprezentowany został Bier Leszka Wziątka z Słupicy w województwie mazowieckim. Jest synem Bertrama I i Biebrzy. Podczas pokazu zaprezentowany został także ogier Solny rasy arden francuski Jana Chojnickiego z Kazimierówki w województwie mazowieckim. Jego ojcem jest Nestor Ter Massin, a matką Sindy De Macourt. 

W celu urozmaicenia pokazu ostatni ogier, jakim był Herszt Sławomira Rychlika z miejscowości Chomentów-Puszcz, został zaprezentowany w inny sposób niż pozostałe zwierzęta. Został zaprzężony do wozu konnego, a ponadto na jego przykładzie przeprowadzono rekonstrukcję dawnych zwyczajów związanych z zakupem koni na targu. Było to patrzenie w zęby, oglądanie kopyt, próba uciągu, a następnie przybijanie oraz litkup. Herszt jest synem ardena szwedzkiego Aktiva i Hondy po Carvonie. Reprezentuje stary typ ardena szwedzkiego.

Skaryszewski pokaz charakteryzuje się tym, że oprócz prezentacji zwierząt hodowlanych przygotowywane są dodatkowe atrakcje. W tym roku był to występ Szwadronu Ziemi Kozienickiej występującego w Barwach 22 Pułku Ułanów Podkarpackich im. majora Jerzego Sas-Jaworskiego. Szwadron zaprezentował między innymi władanie szablą, lancą oraz elementy dżygitówki, czyli woltyżerki kozackiej.

 

Józef Nuckowski

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. grudzień 2024 20:35