StoryEditorPolska

UOKiK kontroluje Agrifirm i Agri Plus

15.05.2020., 20:05h
Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wszczął postępowania właściwe wobec spółek Agrifirm i Agri Plus stosujących tzw. tucz kontraktowy. UOKiK sprawdza, czy potwierdzą się zarzuty, że działania tych spółek stanowią nieuczciwe wykorzystywanie przewagi kontraktowej.

UOKiK wszczyna postępowania pod zarzutem nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej

Wszczynając postępowania przez UOKIK, nie kwestionuje on samego modelu tuczu nakładczego. UOKiK sprawdza, czy potwierdzą się zarzuty, że działania Agri Plus i Agrifirm stanowią nieuczciwe wykorzystywanie przewagi kontraktowej. Kwestionowany jest nierównomierny rozkład ryzyk pomiędzy stronami umowy oraz obciążanie rolników konsekwencjami finansowymi niepowodzenia przedsięwzięcia w zakresie, w którym nie mieli oni na nie wpływu.

Zastrzeżenia prezesa UOKiK po przeprowadzeniu postępowań wyjaśniających

W postępowaniach tych przeanalizowane zostały zasady rozliczeń stosowane przez organizatorów tuczu, związane są ze sposobem ustalania końcowego wynagrodzenia dla rolnika. W umowach, jakie stosują obie firmy, zlecający dostarcza zwierzęta, pasze oraz ścisłe wytyczne co do hodowli. W niektórych przypadkach kontroluje również ściśle proces tuczu, z zapewnieniem opieki weterynaryjnej i leków włącznie.

Tym samym zadanie rolnika sprowadza się w zasadzie do udostępnienia budynków inwentarskich oraz opieki nad tucznikami. W końcowym rozliczeniu firma potrąca należności za zakupione warchlaki, pasze i inne środki produkcji czy opiekę weterynaryjną, a także obniża wynagrodzenie za brak osiągnięcia określonych rezultatów, np. ustalonej wagi, lub poziom zużycia paszy.

Hodowca może być pokrzywdzony i dostawać mniej pieniędzy

Przykładowo hodowca dostaje w rozliczeniu mniej pieniędzy, jeśli tucznik nie osiągnie odpowiedniej wagi, podczas gdy tak naprawdę nie ma on wpływu na jakość i rodzaj dostarczanej genetyki warchlaków, zmuszony jest także do skarmiania wyłącznie paszami dostarczanymi przez organizatora tuczu, w wyznaczonych przez niego dawkach. Na końcową wagę może mieć również wpływ dobrostan zwierzęcia w momencie dostarczenia do tuczu, co także nie zależy od rolnika.

Wykorzystywanie przewagi kontraktowej stanowi poważne naruszenie obowiązującego prawa. To działanie na niekorzyść polskich rolników i producentów sektora rolno-spożywczego. Prawa, obowiązki i odpowiedzialność powinna w takim samym stopniu spoczywać na obu stronach umowy, zaś duże przedsiębiorstwa nie mogą wykorzystywać swojej pozycji do działania na szkodę mniejszych kontrahentów – komentuje Chróstny.

Firmom grozi kara. W jakiej wysokości?

Prezes UOKiK ma kompetencje do interwencji w przypadku tego typu praktyk w sektorze rolno-spożywczym. Grozi za to kara finansowa do 3% rocznego obrotu przedsiębiorcy.

Agrifirm to spółka należąca do niderlandzkiego producenta pasz Royal Agrifirm Group, natomiast Agri Plus jest częścią Smithfield Foods, chińskiego koncernu WH Group – największego producenta wieprzowiny na świecie.

Magdalena Szymańska
fot. Pixabay
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
06. grudzień 2023 19:24