StoryEditorWiadomości rolnicze

Wapnowanie gleby z dopłatą?

21.04.2017., 16:04h
Jest szansa na to, że wapnowanie gleb na niektórych terenach będzie dotowane przez państwo. Taka informacja wynika z odpowiedzi Ministerstwa Środowiska na postulat izb rolniczych o możliwość dopłat do wapna stosowanego przez rolników.

Resort środowiska zapewnia, że w opracowywanym programie wodno-środowiskowym kraju znajduje się działanie „Wapnowanie gleb w celu ograniczenia odpływu biogenów z terenów rolniczych”. Z kolei w planie gospodarowania wodami na obszarze dorzeczy zawarte są możliwości dofinansowania wapnowania gleb ze środków wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej (WFOŚiGW).

Jednak jak na razie nie zostały jeszcze opracowane jednolite kryteria, które ułatwią dokonanie oceny, czy wapnowanie gleby w danym przypadku jest zabiegiem agrotechnicznym, czy też służącym ochronie środowiska.

Krajowa Rada Izb Rolniczych już zwróciła się do ministra rolnictwa, aby wspólnie z Ministerstwem Środowiska jak najszybciej ustalili takie kryteria. O dotacji mogą zdecydować także poszczególnie WFOŚiGW. pm

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
04. czerwiec 2023 12:49