StoryEditorWiadomości rolnicze

Weekend z deszczem i burzami. IMGW ostrzega

18.08.2022., 14:08h
Jaka pogoda czeka nas w weekend? Wszystko wskazuje na to, że nie nacieszymy się słońcem. W wielu miejscach Polski spadnie deszcz. Prognozowane są również burze i wysokie zachmurzenie. 

Piątek z silnym wiatrem i upałami

Fala upałów nie opuści nas w weekend, choć możliwy jest spadek temperatur w poszczególnych częściach Polski. Minimalna temperatura w kraju wyniesie od 16°C do 21°C. Na zachodzie termometry wskażą od 21°C. W wielkopolsce, centrum i na wschodzie temperatury osiągną od 25°C do 32°C. Prognozowane są przelotne opady deszczu i burze. Lokalnie może spaść grad. Większej części dnia będzie towarzyszył wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni, w centrum i na zachodzie północno zachodni i zachodni. W czasie burz porywy wiatru osiągną 85 km/h. W piątek w województwach pomorskim, zachodniopomorskim, kujawsko-pomorskim, wielkopolskim, lubuskim, łódzkim, opolskim i dolnośląskim obowiązywało będzie zagrożenie I stopnia przed burzami z opadami deszczu oraz zagrożenie II stopnia przed upałami w niemal całej Polsce.

Sobota pod znakiem deszczu, gradu i wiatru

W sobotę w całym kraju prognozowane są opady deszczu, którym będą towarzyszyły burze i zachmurzenie. Temperatura minimalna wyniesie od 13°C-18°C, natomiast na północnym wschodzie termometry wskażą ok. 19°C. 18°C. Najwyższych temperatur mogą spodziewać się mieszkańcy zachodniej i północno-wschodniej części Polski od 25°C do 30°C. W górach 16°C. Opadom deszczu i burzom będzie towarzyszył wiatr północno-zachodni i zachodni, którego porywy mogą osiągnąć do 75 km/h. IMGW wydało alert I stopnia przed wystąpieniem burz z gradem w całej Polsce poza województwami zachodniopomorskim i lubuskim. Ostrzeżenie II stopnia przed upałami nadal będzie obowiązywało w woj. pomorskim, kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim, łódzkim, lubelskim, świętokrzyskim, małopolskim i podkarpackim.

Niedziela deszczowa i pochmurna

Niekorzystne warunki pogodowe najbardziej odczują mieszkańcy Podhala, gdzie temperatura osiągnie 10°C. W nocy na południowym wschodzie prognozowane jest wystąpienie mgły, ograniczającej widoczność do 300 m. W całym kraju możemy spodziewać się dużego, narastającego zachmurzenia, które ustąpi po pojawieniu się deszczu. Najniższa temperatura wskazana przez termometry wyniesie 12°C, a najwyższa 28°C. Chłodniej będzie na południowym wschodzie, tam termometry wskażą od 18°C do 22°C oraz nad morzem od 21°C do 25°C. Wiatr zmienny i słaby, przeważnie z kierunków północnych. Ostrzeżenie I stopnia przed burzami z silnymi opadami deszczu zostało wydane dla woj. lubelskiego (częściowo), podkarpackiego, świętokrzyskiego, małopolskiego i śląskiego. Alert I stopnia przed burzami z gradem obowiązywał będzie w części woj. pomorskiego oraz w woj. lubelskim, podlaskim i warmińsko-mazurskim. Ostrzeżenie przed upałami II stopnia będzie obowiązywało jedynie w woj. podlaskim, części woj. warmińsko-mazurskiego i mazowieckiego.

oprac. Justyna Czupryniak

źródło: IMGW

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. czerwiec 2024 07:31