StoryEditorWywiad

Wojciechowski: dopłaty do zbóż tylko dla jednej grupy rolników [FILM]

24.03.2023., 18:03h
Niemal 900 milionów złotych wyniosą łącznie dopłaty do zbóż z budżetu unijnego i krajowego. Czy UE wesprze polskich rolników jeszcze w jakiś sposób? Dla kogo będą dopłaty, a kto ich nie dostanie? O to zapytaliśmy Janusza Wojciechowskiego, unijnego komisarza ds. rolnictwa.

KE przyzna polskim rolnikom 30 mln euro z pomocy kryzysowej

Podczas poniedziałkowego posiedzenia Agrofish poinformowano, że Komisja Europejska przyzna polskim rolnikom 29,5 mln euro pomoc w związku z kryzysem na rynki zbożowym. Kolejne niemal 30 mln euro na ten cel może dołożyć Polska z krajowego budżetu. Z zapowiedzi Ryszarda Bartosika, wiceministra rolnictwa, wynika, że Polska wciąż czeka na zgodę KE na wypłacenie dopłat do zbóż w wysokości niemal 600 mln zł.

Czy KE włączy się bardziej w rozwiązanie kryzysu zbożowego?

Podczas Europejskiego Forum Rolniczego w Jasionce Paweł Kuroczycki, red. nacz. „Tygodnika Poradnika Rolniczego” zapytał Janusza Wojciechowskiego, unijnego komisarza ds. rolnictwa o to czy Unia Europejska włączy się w jakikolwiek inny stopniu w rozwiązanie kryzysu zbożowego w Polsce wynikającego z eksportu zboża przez Ukrainę.

Oto co odpowiedział komisarz:

To 30 mln euro to jest główna forma pomocy finansowej dla rolników, którzy ucierpieli na skutej spadku cen zbóż i wobec trudności sprzedaży ich zboża. To wsparcie jest dość istotne, a jeżeli zostanie ona zsumowana z pomocą krajową, na którą Komisja Europejska też się zgadza, to będzie kwota prawie 900 milionów złotych – mówi Janusz Wojciechowski.

Dalsza część artykułu pod materiałem Wideo:

Wojciechowski: Nie wszyscy rolnicy ucierpieli na spadku cen zboża

– Bądźmy także sprawiedliwi i trzeba pamiętać, że nie wszyscy rolnicy są poszkodowani w tym zakresie. Część z nich sprzedała zboża znacznie wcześniej po dużo wyższych cenach. Także duża część rolników używa zboża jako paszy do żywienia swoich zwierząt, więc oni też nie ponieśli straty na sprzedaży zboża, bo mieli tańsze pasze  – przekonuje unijny komisarz ds. rolnictwa.

Natomiast jest grupa rolników, którzy rzeczywiście nie mogą sprzedać tego zboża. Mają przez to dość duże trudności i tej grupie trzeba pomóc. Stąd te dopłaty do zbóż i  to jest podstawowe działanie Komisji Europejskiej i moje osobiście  – podsumowuje Janusz Wojciechowski.

 Paweł Mikos

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. wrzesień 2023 20:31