Na wskazanym w zgłoszeniu miejscu inspektorzy stwierdzili obecność kilku tysięcy zużytych opon, magazynowanych bezpośrednio na gruncie.fot. WIOŚ
StoryEditorŚrodowisko

Gospodarstwo zalane oponami. Właścicielowi grozi kara 1 MLN zł!

22.05.2024., 10:30h
Interwencja, która miała miejsce 10 maja br., ujawniła poważne naruszenia przepisów dotyczących gospodarki odpadami.

Malbork. Stos opon w gospodarstwie rolnika

Inspektorzy Wydziału Zwalczania Przestępczości Środowiskowej WIOŚ w Gdańsku przeprowadzili kontrolę na terenie powiatu malborskiego dopatrzyli się szeregu nieprawidłowości. Na wskazanym w zgłoszeniu miejscu inspektorzy stwierdzili obecność kilku tysięcy zużytych opon, magazynowanych bezpośrednio na gruncie. Okazało się, że zbieranie tych odpadów odbywało się bez wymaganego prawem zezwolenia.

Dodatkowo, na terenie składowiska nie zainstalowano obowiązkowego systemu monitoringu wizyjnego, który jest wymagany w przypadku magazynowania odpadów palnych. Brakowało również stosownego wpisu do BDO - Bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami.

Nawet milion złotych kary dla właściciela terenu

Za zbieranie odpadów bez wymaganego zezwolenia grożą poważne konsekwencje finansowe. Administracyjna kara pieniężna za takie naruszenie może wynosić od 1000 do 1 000 000 zł. Kolejne naruszenia przepisów, takie jak brak systemu monitoringu czy brak wpisu do BDO, są również zagrożone karami w wysokości do 1 000 000 zł.

Michał Czubak

fot. WIOŚ

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. czerwiec 2024 05:43