9 lipca w miejscowości Wszembórz w województwie wielkopolskim spalił się ciągnik rolniczy, 0,5 ha słomy oraz 30 arów jęczmienia. Straty oszacowano na 350 tys. złPSP
StoryEditorPORADY

Jak uniknąć pożaru ciągnika czy kombajnu w czasie żniw? 6 wskazówek od strażaków

26.07.2023., 16:30h
Wysokie temperatury i brak opadów, a do tego wiatr powodują, że w ostatnich dniach coraz częściej dochodzi do pożarów podczas żniw. Państwowa Straż Pożarna uczula rolników, aby odpowiednio przygotować się przed wjazdem kombajnów na pola.

Strażacy radzą, jak uniknąć pożaru podczas żniw

Po pierwsze, warto dokładnie sprawdzić sprzęt. Regularne przeglądy techniczne i konserwacja zapobiegają ewentualnym wyciekom paliwa lub iskrzeniom, które mogą spowodować pożar.

Po drugie, wyjeżdżając w pole, trzeba zabrać podstawowy sprzęt przeciwpożarowy, głównie gaśnice. Im więcej ich będzie, tym większe szanse na szybkie ugaszenie pożaru jeszcze w zarodku. Straż radzi też, aby w pobliżu znajdował się wóz asenizacyjny z wodą, który pomoże szybko ugasić płonące zboże, oraz traktor z pługiem lub broną talerzową, którymi można oborać palące się miejsce.

Warto zadbać o przejezdność dróg pożarowych

Państwowa Straż Pożarna radzi także, aby rolnicy usunęli zalegające na drogach dojazdowych do pól gałęzie i kamienie, które mogłyby utrudnić szybki i sprawny dojazd wozów gaśniczych. Zachęca również do wykoszenia trawy i suchej roślinności znajdującej się między polami, co zapobiegnie rozprzestrzenianiu się ognia.

Zdaniem strażaków pomocne okaże się także opracowanie planu ewakuacji oraz rozpoznanie, gdzie w okolicy znajdują się zbiorniki wodne lub hydranty. 

Magdalena Szymańska
​fot. arch. PSP

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. czerwiec 2024 02:20