Pożar kombajnu w MełpinieOSP KSRG Chrząstowo
StoryEditorPożar kombajnu

Pożar kombajnu pod Śremem. Z dymem poszła maszyna warta ok. 200 tys. zł [WIDEO]

10.07.2023., 09:00h
Początek żniw nie okazał się łaskawy dla rolnika z gminy Dolsk. Na polu w okolicach miejscowości Mełpin podczas młócenia zboża spłonął kombajn. Powodem pożaru była awaria maszyny.

Pożar kombajnu w gminie Dolsk

Kombajn, który spłonął na polu w okolicy miejscowości Mełpin, zapalił się z powodu awarii. Do straży pożarnej w Śremie wpłynęło kilka zgłoszeń, niestety, nieprecyzyjnych. Z relacji zgłaszających wynikało, że widzą słup czarnego dymu, który unosił się nad Mełpinem, Kadzewem czy Bodzyniewem, co opóźniło dojazd służb na miejsce zdarzenia.

Spłonął kombajn spółki rolniczej

Po dojeździe na miejsce strażacy stwierdzili, że pożarem objęty jest kombajn marki New Holland, który pracował na polu uprawianym przez Rolniczą Spółdzielnię Produkcyjną w Mórce. Niestety, spaleniu uległa również część uprawy.

Pożar kombajnu w okolicach Śremu

Po przystąpieniu strażaków do akcji gaśniczej udało się opanować pożar, jednak maszyna spłonęła doszczętnie. Wartość 15-letniego kombajnu marki New Holland, który pracował na spalonym polu i uległ całkowitemu zniszczeniu, wynosi ok. 150 tys. zł, a nawet więcej.

Nieoceniona pomoc rolników

W przypadku pożarów na polach nieoceniona jest pomoc rolników, którzy zareagowali również w tej sytuacji. Kiedy zauważyli płomienie, wsiedli w ciągniki wyposażone w pługi i zaorali ziemię wokół płonącego kombajnu i ścierniska.

Jak zapobiec pożarom kombajnów?

W czasie żniw wiele zależy od tego, w jaki sposób jest do nich przygotowana maszyna. Każdy operator powinien również znać wszystkie podstawowe zasady reagowania w czasie pożaru, o których więcej przeczytasz w artykule: Pożar kombajnu w żniwa: jak go uniknąć? Co zrobić, kiedy się zapali?

oprac. Justyna Czupryniak

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. czerwiec 2024 08:45