StoryEditorPolska

Zaskakująca decyzja ministra Kowalczyka. Producenci świń nie będą zadowoleni

12.11.2021., 10:11h
Minister rolnictwa Henryk Kowalczyk podpadnie producentom świń? Niewykluczone, bo właśnie się okazało, że zlikwidował stanowisko pełnomocnika do spraw zwalczania ASF. I to w momencie, gdy wirus szaleje, jak jeszcze nigdy dotąd. 

Pełnomocnik ds. ASF u dzików zlikwidowany

Karuzela personalna w ministerstwie rolnictwa trwa. Po serii nominacji na stanowiskach wiceministrów rolnictwa przyszedł czas na dymisje. 29 października Minister Henryk Kowalczyk uchylił zarządzenie w sprawie powołania Pełnomocnika Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi do spraw zwalczania ASF w populacji dzików.

Ta decyzja ministra rolnictwa zaskoczyła wszystkich

Decyzja o tyle zaskakująca, że stanowisko to zostało stworzone ….tydzień wcześniej, 22 października. Pełnomocnikiem został wtedy myśliwy Rafał Malec.

Do jego obowiązków miało należeć:

  • opiniowanie projektów aktów prawnych w zakresie zwalczania lub ograniczania rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń ze szczególnym uwzględnieniem populacji dzików;
  • analiza, ocena i monitorowanie:

a) funkcjonowania przepisów w zakresie zwalczania lub ograniczania rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń ze szczególnym uwzględnieniem populacji dzików,

b) sposobu zarządzania populacją dzików związanego z zapobieganiem, kontrolą i zwalczaniem afrykańskiego pomoru świń,

c) nowoczesnych metod inwentaryzacji populacji zwierząt wolno żyjących ze szczególnym uwzględnieniem populacji dzików;

  • identyfikacja najważniejszych problemów w zakresie zwalczania lub ograniczania rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń w populacji dzików i przedkładanie Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi, propozycji ich rozwiązania;
  • współpraca z Polskim Związkiem Łowieckim oraz organizacjami zrzeszającymi rolników i hodowców zwierząt;
  • promowanie potrzeby przestrzegania zasad bioasekuracji przez osoby uprawnione do wykonywania polowania.

Informacja jest dostępna na stronie: Nowość Uchylenie zarządzenia w sprawie powołania Pełnomocnika Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi do spraw zwalczania afrykańskiego pomoru świń w populacji dzików.

Dlaczego stanowisko pełnomocnika ds. ASF u dzików zostało zlikwidowane?

Zwróciliśmy się do MRiRW z prośbą o wyjaśnienie przyczyn tej decyzji. Rolnicy z woj. warmińsko-mazurskiego, z którymi dziś rozmawialiśmy w tej sprawie przyznają, że są zaskoczeni ruchem ministra Kowalczyka. Spodziewali się bowiem, że utworzenie stanowiska pełnomocnika pozwoli na skuteczniejszą - walkę z ASF u dzików, a tym samym powstrzyma lawinowe rozprzestrzenianie się wirusa (w tym roku mamy już 119 ognisk u świń i 2500 przypadków u dzików). Choć przyznają jednocześnie, że pomysł, by pełnomocnikiem był myśliwy nie do końca im się podobał z uwagi na to, że "Polski Związek Łowiecki uchylał się przez lata od strzelania do dzików".

wk

Zdjęcie: Pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. listopad 2023 13:25