StoryEditorWiadomości rolnicze

Związkowcy zapowiadają zaostrzenie protestu w zielonym miasteczku

07.05.2015., 15:05h
Od 19 lutego związkowy z „Solidarności” Rolników Indywidualnych protestują w Warszawie. Przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów zostało rozbite namiotowe miasteczko. Mimo wielu tygodni jego funkcjonowania rząd pozostaje głuchy na postulaty, których realizacji domagają się związkowcy. Dlatego też Prezydium Rady Krajowej NSZZ RI „Solidarność” w związku z brakiem reakcji Rządu RP na zgłaszane postulaty podjęło decyzję o zaostrzeniu formy protestu.

Od lutego związkowcy domagają się między innymi uszczelnienia procesu obrotu państwową ziemią, która wcale nie jest kupowana przez rodzinne gospodarstwa, wystąpienia rządu do UE o przedłużenie o kolejne 5 lat zakazu nabywania gruntów rolnych przez obywateli państw UE w Polsce, przyjęcia mechanizmów prawnych, które stabilizowałyby dochody rolników, powołania Komisji Dialogu Społecznego oraz nowelizacji Prawa Łowieckiego, które zapewniłoby obiektywność procesu wyceniania szkód łowieckich.

Według związkowców te postulaty w żadnym stopniu nie są przez rząd realizowane. Dlatego też na 12 maja zapowiedzieli manifestację środowiska rolniczego pod hasłem „Nie rzucim Ziemi” przed siedzibą premiera oraz przed Sejmem. Demonstracja rozpocznie się o godzinie 11.00 w rolniczym miasteczku. Następnie przewidziano polową Mszę Św., która upamiętni 34 rocznicę rejestracji rolniczej „Solidarności”. O 13 rozpocznie się manifestacja „Nie rzucim Ziemi”, podczas której zostanie przekazana petycja premier Ewie Kopacz. Zaraz potem rolnicy ruszą pod Sejm RP, gdzie podobna petycja zostanie przekazana marszałkowi.

T.Ś.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. czerwiec 2024 11:28