StoryEditorZdrowie

Dziecko nie przesypia nocy? Nic nie szkodzi!

23.11.2018., 17:11h
Twój sześciomiesięczny maluch nie przesypia nocy? Jeśli wciąż budzi się koło 2.00, nie martw się, niech nie spędza ci to dodatkowo snu z powiek. Jeśli twoje dziecko wciąż nie przesypia bez przerwy sześciu do ośmiu godzin w nocy, to nie powód do niepokoju. Nie wpłynie to na jego rozwój. Nie upośledzi myślenia, zdolności językowych czy sprawności motorycznej.

Dziecko musi się nauczyć przesypiać noc

Jeśli twoja przyjaciółka albo położna powiedziały ci, że niemowlę powinno przesypiać noc, pewnie czujesz się nie tylko zmęczona, ale masz wrażenie porażki. Tymczasem, jak dowodzą kanadyjscy uczeni, przesypianie nocy jest pewnym rozwojowym procesem, podobnym do umiejętności chodzenia czy mówienia. Nie dzieje się od razu. To, kiedy dziecko zacznie przesypiać kilka dobrych godzin w nocy, to sprawa bardzo indywidualna. Większość rodziców oczekuje, że sześciomiesięczne niemowlę będzie potrafiło to robić, tymczasem większość niemowląt w tym wieku nie przesypia nocy, nie czyni tego nawet spora grupa zdrowych, dobrze się rozwijających 12-miesięcznych dzieci.

Ile snu potrzebuje niemowlę?

Czy się martwić? Nie ma potrzeby, bo u dzieci ważna jest całkowita liczba godzin snu w ciągu doby. Pomiędzy 4 a 11 miesiącem niemowlęta potrzebują 12 do 15 godzin snu. U większości dzieci oznacza to 2–3 drzemki w ciągu dnia. „Spać jak niemowlę”? To również budzić się w nocy.

Karolina Kasperek
(Fot. Pixabay)
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
31. maj 2024 00:14