StoryEditorKoło Gospodyń Wiejskich

KGW z Dąbrowy-Moczydeł specjalizują się w królewskim sękaczu

07.11.2022., 11:11h
W 2018 roku gospodynie z podlaskiej wsi Dąbrowa-Moczydły oficjalnie zarejestrowały niespełna 60-letnią działalność koła. W regionie od lat kojarzone są jako specjalistki od wybornego sękacza. Ich przysmak gościł zarówno na ministerialnych, jak i dożynkowych stołach. Nic dziwnego, że znalazł się w logo KGW jako wyróżnik działalności.

Od czterech lat mieszkanki i mieszkańcy wsi Dąbrowa-Moczydły (gmina Szepietowo) działają w „nowym” kole. Chociaż organizacja powstała w latach 60. ubiegłego wieku, jej rozkwit nastąpił dopiero w latach 80. Wówczas została wybudowana remiza z zapleczem kuchennym, którą gospodynie wyposażyły w sprzęt niezbędny do rozwijania kulinarnych pasji. Koło zrzesza dziś 76 członkiń i członków. Od 2018 roku funkcję przewodniczącej pełni Ewa Dąbrowska.

Sękacz, czyli flagowy wypiek KGW z Dąbrowy-Moczydeł

Beata Uszyńska, wiceprzewodnicząca, śmieje się, że żadne z nich celebrytki. Jednak poproszone o wystąpienie przed kamerami TVP Białystok, zaproszenie przyjmują z entuzjazmem. We wrześniowym wydaniu magazynu rolniczego członkinie koła gospodyń wiejskich opowiadają o lokalnych tradycjach, pasjach, serdecznych relacjach. O tym, że po obrządku chętnie biegną na spotkania, bo we wsi zawsze jest coś do zrobienia. Że ludzie czekają na ich inicjatywy, a pochwała zawsze cieszy.

Rozmowa, wymiana doświadczeń to doskonała odskocznia od codzienności. Większość z nas hoduje bydło mleczne. Wiadomo, że w gospodarstwie wolnego czasu jest jak ...

Pozostało 80% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. luty 2024 04:36