StoryEditorKoło Gospodyń Wiejskich

Kim jest Kobieta Gospodarna i Wyjątkowa?

19.09.2018., 16:09h
O wpływie kobiet na rozwój wsi, kultury i gospodarki polskiej i znaczeniu, jakie mają koła gospodyń wiejskich, rozmawiamy z Andżeliką Możdżanowską, pomysłodawczynią akcji Kobieta Gospodarna i Wyjątkowa, Pełnomocnikiem Rządu ds. Małej i Średniej Przedsiębiorczości i Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju, członkinią Koła Gospodyń Wiejskich.

Mówi się, że Polska wieś kobietami stoi. Co to znaczy?

W polskiej kulturze i tradycji rola kobiety jest szczególna, a zwłaszcza na wsi. To wokół kobiet, matek, żon – koncentruje się życie rodzinne. Dziś kobiety wnoszą największy wkład w kultywowanie starych i tworzenie nowych tradycji związanych z wsią. Dzięki kobietom istnieje życie kulturalne wsi, ponieważ to najczęściej one wychodzą z nowymi inicjatywami wiejskich wydarzeń. Coraz więcej kobiet pełni funkcję sołtysów, wzrosła liczba kobiet wójtów i radnych. To również kobiety zakładały i prowadzą co trzecie polskie przedsiębiorstwo.

Idea Kół Gospodyń Wiejskich ma już ponad 150 lat. Jak to możliwe, że pomimo różnych historycznych wydarzeń, jedna idea przetrwała półtora już wieku?

Najważniejszą cechą tej wspaniałej organizacji jest to, że potrafiła i potrafi funkcjonować ponad podziałami. To, co robiły kobiety zrzeszone w KGW, było doceniane zarówno przez społeczność, jak i lokalne władze. Była zawsze bliska ludziom i zawsze potrzebna. Widać to chociażby teraz, w okresie dożynek, kiedy prezentują się poszczególne wsie, lokalne grupy działania, w których prym wiodą koła gospodyń wiejskich. Ponad 150 lat istnienia KGW to również ważny element będący skarbnicą doświadczeń oraz płaszczyzną łączenia nowoczesności z tradycją.

Jest Pani pomysłodawczynią i ambasadorką akcji Kobieta Gospodarna i Wyjątkowa. Czym jest to realizowane pod Pani patronatem wyróżnienie?

Jest to akcja mająca na celu docenienie wspaniałych osiągnięć wszystkich tych kobiet, które współtworzą środowisko kół gospodyń wiejskich, które pomimo wielu swoich obowiązków potrafią godzić życie rodzinne z działaniem na rzecz lokalnej społeczności. Czuję, że mam obowiązek doceniania i promowania kobiecej gospodarności oraz wyjątkowości. Bo jak inaczej nazwać osobę, która potrafi zadbać o dom, przygotować dzieci do szkoły, ugotować obiad, budować swoją karierę zawodową, a jednocześnie udzielać się i wspierać lokalne inicjatywy? Chcę docenić i pokazać te Kobiety, chcę aby mogły być wzorem dla wielu z nas, aby pokazały nam, że tą drogą również można osiągać sukces.

Jaką przyszłość mają wiejskie organizacje kobiece?

Kobiety to przyszłość, a kobiece organizacje pozwalają się im rozwijać, ułatwiają organizację kursów i szkoleń, podczas których można nie tylko pozyskać nowe umiejętności i rozwijać zainteresowania, ale również spędzać miło czas i zawrzeć nowe znajomości. Koła te są bardzo ważną instytucją i według mnie dalej będą się rozwijać. Ostatnie ponad 20 lat naszych doświadczeń w zakresie samorządności i budowania lokalnych ojczyzn pokazuje, że to właśnie przed takimi organizacjami rozpościera się szeroka perspektywa. Kobiety obecnie są świadome swojej wartości, są przedsiębiorcze (co trzecia polska firma jest założona i zarządzana przez kobiety) oraz aktywne. Po skończonej pracy nie chcą zamykać się w domu, chcą „wyjść do ludzi”, „zrobić coś dla siebie i dać z siebie coś innym”. Mogą to zrobić właśnie z pomocą organizacji, jaką są koła gospodyń wiejskich. Na wsiach nie ma tak dużych możliwości spędzania wolnego czasu jak w miastach, więc przedsiębiorcze kobiety same dbają o zagospodarowanie wolnego czasu, zarówno swojego jak i rodzinnego.

Czy koła wpływają na polską kulturę?

Wpływ kół gospodyń wiejskich na polską kulturę jest duży, ponieważ kultywują ludowe dziedzictwo, a to zawsze inspirowało twórców, szczególnie dziś, gdy widzimy mocny zwrot w kierunku ludowości, rustykalizmu oraz poszukiwania własnych korzeni. Na podobnych motywach tworzyli Chopin, Szymanowski i wielu czołowych polskich kompozytorów. Również wielu twórców współczesnych nawiązuje do motywów ludowych, powstało wiele popularnych zespołów, jak chociażby Zakopower, Brathanki, Eney czy Golec uOrkiestra.


Czy koła mają taką moc, by wpływać też na rozwój naszego kraju?

Każde pozytywne działanie przyczynia się do rozwoju Polski. Takich działań koła gospodyń w całym kraju podejmują codziennie tysiące. To dzięki nim tętni życie kulturalne na wsi. A wieś się dzięki nim zmienia, stając się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem do pracy i życia.
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. wrzesień 2023 15:53