StoryEditorżycie wsi

Kobiety też polują. Kim są współczesne diany?

19.11.2021., 11:11h
Kobiety polują nie tylko na okazje w marketach, na ciuchy czy buty na przecenach, ale także, o czym mało kto wie, również ramię w ramię z myśliwymi na grubego zwierza. To diany, myśliwe.

Choć na razie myślistwo nie feminizuje się jeszcze tak bardzo jak inne dziedziny życia społecznego, to i tam jest odczuwalny czy raczej widoczny wpływ płci pięknej.

Ale w rzeczywistości był on ogromny już od wieków bowiem Diana w mitologii rzymskiej to patronka bądź opiekunka łowców, ale też dzikiej zwierzyny. To bogini łowców. Na obrazach, rycinach czy freskach artyści wyposażyli ją w łuk i kołczan. Często występuje też z łanią i ma półksiężyc na głowie. Według wielu podań to również patronka lasów, gór, roślinności i płodności.

A jako patronka dzikich zwierząt domagała się od myśliwych ofiar, którzy polowali na jej podopiecznych.

Aparat fotograficzny to także sposób na polowanie – uwiecznia piękno przyrody

Dziś jej pamięć pielęgnują i to w praktyce panie, najczęściej ze wsi, bo to właśnie one mają największy i najbliższy kontakt z przyrodą na wsi i pobliskich lasach.

- Rzeczywiście jestem Dianą i mogę polować jak każdy inny myśliwy. Mam wszystkie odpowiednie uprawnienia, przeszłam też wszystkie szkolenia, kursy, egzaminy – mówi Katarzyna Bącal, Diana z Koła Myśliwskiego Łoś w Jaworze na Dolnym Śląsku. –...

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
09. grudzień 2023 08:10