A może rabata w odcieniu fioletuMałgorzata Wyrzykowska
StoryEditorOgród

Jak dobrze zaplanować rabaty kwiatowe w ogrodzie?

07.04.2024., 08:00h
Wiosna sprzyja zmianom. Wprowadźmy zatem nieco świeżości do ogrodu, zakładając nowe rabaty. Możemy je podzielić na tematyczne i mieszane. W skład grupy tematycznej wejdą rośliny jednoroczne, innej – cebulowe, innej – byliny, a jeszcze innej – wrzosy lub wrzośce i krzewy. W skład rabat mieszanych wchodzą rośliny ze wszystkich grup.

Jak zakładać rabaty w ogrodzie?

W przypadku rabat mieszanych mamy szeroką paletę zarówno roślin wysokich, stanowiących niejako tło dla niższych egzemplarzy, jak też większy wybór kolorystyki nasadzeń. Warto dopasowywać rośliny również pod względem wymagań odnoś­nie do gleby i stanowiska.

Mieszane rabaty są nieco trudniejsze w skomponowaniu, lecz dają lepszy i ciekawszy efekt, a różno­rodność kwiatów zapewnia ogrodowi dekoracyjność przez cały rok. Jeśli nie mamy doświadczenia w zakładaniu i prowadzeniu rabat kwiatowych, zacznijmy od niewielkich, takich o szerokości do 1,5 m. Przy czym rabaty mieszane mogą mieć trochę większą szerokość. Lepiej kierować się zasadą: jeśli przy nasadzeniach z udziałem krzewów liściastych czy iglastych uzupełnieniem będą np. byliny, to rabata może być szersza, a gdy przewidujemy rabatę typowo bylinową, lepiej założyć węższą.

image
Bardzo wdzięcznymi roślinami na rabacie bylinowej mogą być rudbekie
FOTO: Małgorzata Wyrzykowska

Jakie gatunki roślin wybierać do sadzenia w rabaty?

Na pierwszy plan wybierajmy gatunki niskie i wolno rosnące, natomiast osiągające większe rozmiary sadźmy z tyłu. Drugą kwestią, którą należy brać pod uwagę, jest odpowiednia rozstawa. Rośliny wolno rosnące sadzimy w mniejszej rozstawie, a większą stosujemy w przypadku większych i szybciej rosnących gatunków. Należy unikać gatunków ekspansywnych na małych rabatach, ponieważ zaczną zagłuszać i zacieniać pozostałe roś­liny. Bierzmy pod uwagę porę i kolorystykę kwitnienia. Jedni wolą rabatę jednobarwną, inni preferują wiele kolorów. Dobierajmy takie gatunki, by kwitły w różnym czasie – uzyskamy wówczas długotrwały efekt: od wiosny po jesienne przymrozki.

Jak przygotować glebę pod rabaty?

Pod rabatę należy przygotować glebę. Wiąże się to z dokładnym przekopaniem ziemi przy użyciu wideł szerokozębnych i wybraniu kłączy chwastów trwałych, takich jak perz, mniszek, ostrożeń czy skrzyp. Po przekopaniu i oczyszczeniu gleby, a także zaprawieniu kompostem i przefermentowanym obornikiem należy wygrabić i wyrównać teren. Jeśli planujemy posadzić rośliny wrzosowate – lubiące kwaśne gleby – rabatę trzeba wzbogacić torfem kwaśnym i przekopać go do około 60 centymetrów głębokości. Zabiegi pielęgnacyjne to podlewanie w czasie suszy, usuwanie chwastów, wycinanie przekwitłych kwiatostanów, ściółkowanie. W czasie wegetacji przyjrzyjmy się rabacie i sprawdźmy czy dobrze dopasowaliśmy rośliny, w razie potrzeby zróbmy korektę, np. przesadzając mniej ciekawe okazy do tyłu, a z przodu umieszczając te efektowniejsze.

Małgorzata Wyrzykowska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
27. kwiecień 2024 11:34