Rośliny, które uprawia się na rabatachArchiwum redakcji
StoryEditorOgród

Jak nadmiar wilgoci wpływa na rośliny rosnące w rabatach?

10.12.2023., 07:50h
Wiele gatunków roślin na rabatach ginie zimową porą mimo swojej mrozoodporności – i to wcale nie musi być spowodowane mrozem czy śniegiem. Powodem bywa nadmiar wilgoci i należy brać to pod uwagę już podczas ich sadzenia.

Jak przygotować stanowisko pod uprawę roślin w rabatach?

Stanowisko pod ich uprawę powinno być słoneczne, nie może znajdować się w zagłębieniu terenu, a wręcz przeciwnie – wybierzmy wzniesienie, z którego będzie spływał nadmiar wody. Gleba powinna być przepuszczalna, lekka, gdyż gleby ciężkie zatrzymują wodę. Jeśli sadzimy rośliny nielubiące nadmiaru wody, o głębokim systemie korzeniowym, należy dołek pod nie pogłębić, a na dno nasypać warstwę drenażu, np. keramzytu, drobnych kamieni. W przypadku małych roślin ziemię wymieszać z piaskiem. Możliwe są takie przypadki, że mimo panującej suszy latem zimą wokół roślin gromadzi się woda. To efekt rozpuszczającego się śniegu lub opadów deszczu, które występują w okresie odwilży. Daje się to zauważyć szczególnie wtedy, gdy ziemia jest zamarznięta i nie przyjmuje wody. Jeżeli ta stojąca woda, w której znajduje się roślina, zamarznie, wówczas już kilkustopniowy mróz może spowodować przemarznięcie nawet odpornej na mrozy rośliny.

Które rośliny wolą mokre, a które suche podłoże?

Zarówno pustynniki, jak i juki nie lubią, gdy mają mokro zimą, ale na nich nie koniec. Dotyczy to w głównej mierze roślin tzw. stepowych, czyli takich, które wymagają słonecznych stanowisk i lekkich, przepuszczalnych gleb. Rośliny, przygotowując się do zimy, pozbywają się wody, by chronić komórki przed przemar­zaniem, a mokre podłoże im to uniemożliwia. W suchych warunkach mogą przetrwać nawet gatunki pochodzące z cieplejszego rejonu niż nasz. Obok wspomnianych pustynnika i juki, czyli szpilecznicy włóknistej, należy wymienić także trytomę groniastą, czyli wstydlin, i trawę zwaną pampasową. Wśród roś­lin powszechnie u nas uprawianych na wilgoć w glebie zimową porą są wrażliwe orliki, szałwia omszona i lekarska, goździki, lawenda wąskolistna, czyściec wełnisty czy jeżówka. Nie zapominajmy również o roślinach uprawianych w ogrodach skalnych, choć te zazwyczaj sadzone są na wzniesieniach. Do nich należą: karmnik ościsty, opuncja ciemnociernista czy lewizja albo szarotka alpejska.

image

Trytoma groniasta, czyli wstydlin, należy do roślin stepowych, które preferują suche stanowisko (szczególnie zimą) i glebę przepuszczalną

FOTO: Małgorzata Wyrzykowska

Jak zabezpieczyć rośliny na rabatach przed mrozem?

Oprócz właściwego stanowiska należy również zadbać o odpowiednie zabezpieczenie tych roślin na zimę. Istotne jest ich okrycie stroiszem oraz wyściółkowanie wokół zrębkami bądź korą. W przypadku egzemplarzy o dużym ulistnieniu należy je podwiązać do góry, a u dołu usypać kopczyk. Nad trawą pampasową warto stworzyć coś na wzór ochronnej konstrukcji z daszkiem, a pustynniki ochronimy, przykrywając powierzchnię gleby folią polietylenową. Stwórzmy też ewentualny odpływy wody przy wrażliwych roślinach, kopiąc rowki, którymi pozbędziemy się jej nadmiaru. Odśnieżając alejki, zwracajmy uwagę, by nie wysypywać śniegu w okolice roślin lub na nie.

image
Ogród

Jakie zioła nadają się do uprawy w doniczkach?

Małgorzata Wyrzykowska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
01. marzec 2024 03:38