StoryEditorOgród

Jak nawozić warzywa w ogródku, żeby dobrze rosły i plonowały?

24.06.2022., 11:06h
Spośród wszystkich roślin uprawnych warzywa wykazują największe wymagania pokarmowe. Nie oznacza to jednak, że wszystkie gatunki są tak samo żarłoczne i wymagają takiego samego traktowania.

Małe wymagania pokarmowe mają najczęściej rośliny o krótkim okresie wegetacji, np. sałata, rzodkiewka, burak liściowy czy szpinak i te warzywa nie wymagają nawożenia pogłównego. Podobnie z pogłównego nawożenia można zrezygnować przy uprawie motylkowych: fasoli szparagowej i tycznej, bobu i grochu. Pozostałe gatunki wymagają uzupełnienia składników pokarmowych.

Azot i potas to podstawa

Do nawożenia pogłównego sięgamy głównie po nawozy zawierające azot, który jest podstawowym pierwiastkiem plonotwórczym. Na drugim miejscu stawiamy potas jako pierwiastek decydujący o jakości plonu. Pozostałe składniki pokarmowe zostają zazwyczaj podawane przedsiewnie i pogłównie rzadko się je stosuje. Z nawozów zawierających azot najczęściej wybieramy saletrę amonową, saletrę amonowo-wapniową lub saletrzak. Bardzo dobre efekty da nawożenie saletrami: potasową, wapniową czy magnezową. Mają jednak poważną wadę, która ogranicza ich stosowanie – są bardzo drogie. Do nawożenia pogłównego można również wykorzystać nawozy wieloskładnikowe, jak sypką Azofoskę czy Fructus Ogrodnik, jak również płynny Nowokont. Tyle o nawozach mineralnych, które można zastąpić ...

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
09. grudzień 2023 19:48