Ślimaki bez skorupek należą do najbardziej żarłocznych i sieją spustoszenie zarówno w warzywach, jak i kwiatachMałgorzata Wyrzykowska
StoryEditorPorady ogrodnicze

Jak pozbyć się ślimaków z ogrodu? Pomoże piwo!

29.06.2024., 09:05h
Ślimaki potrafią pochłonąć dużą część naszych warzyw czy owoców miękkich Jakie są skuteczne sposoby na pozbycie się ślimaków z ogrodu? Jednym ze sposobów jest wykorzystanie piwa. Jak?

Kiedy żerują ślimaki?

Te nieznośne mięczaki potrafią bardzo szybko ogołocić całą rabatę z roślin, w szczególności zaś są smakoszami młodych, delikatnych pędów. Wiele zacienionych miejsc, rozmaitość uprawianych roślin, brak naturalnych wrogów – to czynniki sprzyjające ich masowemu występowaniu.

Żerują głównie nocą lub podczas pochmurnych dni, a gdy dzień jest słoneczny, przebywają w cieniu, chowając się w wilgotnych kryjówkach. Mogą występować w różnych formach: z muszlą, jak winniczki czy wstężyki, lub bez muszli, jak np. pomrowy. Duże czy maleńkie – wszystkie mają takie same upodobania.

Porządek w ogrodzie to mniejsza liczba ślimaków

Chcąc zmniejszyć ich liczbę, przede wszystkim dbajmy o porządek, czyli kośmy regularnie trawę, wyrywajmy chwasty, szczególnie pokrzywy, sprzątajmy wszelkiego rodzaju gałęzie i resztki roślinne, które mogą stanowić dla nich schronienie. Warto także w słoneczny dzień przekopywać wierzchnią warstwę gleby, by wydobyć na powierzchnię znajdujące się tam jaja, które szybko wyschną. Nie dopuścimy wtedy do wyklucia się kolejnych osobników.

Ponieważ zwalczanie ślimaków nie jest łatwe, powinniśmy stosować kilka metod jednocześ­nie. Nie podlewajmy roślin wieczorem, ponieważ zwabiamy w ten sposób ślimaki i stwarzamy im doskonałe warunki do żerowania.

Jak przygotować pułapkę na ślimaki? Pomoże piwo

Innym sposobem jest zwabianie ich pod rozłożone deski, sklejki czy nawet zabezpieczone przed zwiewaniem gazety, przed rozłożeniem których powierzchnię ziemi dobrze zlewamy wodą. Pułapki takie codziennie sprawdzamy, zbieramy ślimaki i wynosimy je lub wywozimy poza obręb ogrodu.

Bardzo popularnym sposobem jest wkopywanie do ziemi słoików wypełnionych do 1/3 pojemności rozcieńczonym i lekko posłodzonym piwem. Te pułapki również sprawdzamy codziennie i wymieniamy ich zawartość. Ważne jest, by po sąsiedzku nie było ślimaków, które w każdej chwili mogą się do nas przedostać. Zapach piwa je zwabi.

Skrapianie roślin wyciągiem z czosnku lub uprawa czosnku czy begonii stale kwitnącej wśród chronionych upraw też w pewnym stopniu ograniczy ich występowanie.

Uwaga! Nie zostawiamy nigdy martwych ślimaków.

Popiół lub trociny zniechęcą ślimaki

Wokół roślin, które ślimaki wyjątkowo lubią, rozsypmy warstwę zgniecionych skorupek jaj, popiół z kominka czy drobne kamyki, a także trociny, które oblepiają ciało ślimaków – może będzie to bariera nie do przebycia. Po obfitych deszczach dobrze jest tę barierę odnowić.

Jeśli żaden z zabiegów nie przyniesie efektów, konieczne będzie sięg­nięcie po środki chemiczne. W sprzedaży są granule na ślimaki, które nie szkodzą zwierzętom domowym. Zawierają składnik, który działa tylko na ślimaki.

Jakich roślin nie lubią ślimaki?

Wśród roślin, których ślimaki nie lubią i możemy je uprawiać, są:

 • krwawnik czerwony,
 • rudbekia,
 • mak wschodni,
 • trawa rosplenica japońska,
 • jeżówka purpurowa,
 • lawenda,
 • czerwony i żółty posłonek,
 • turzyca,
 • kostrzewa sina,
 • żórawka,
 • bodziszek wielkokwiatowy.

Obsadzona takimi roślinami rabata może stać się barierą przed tymi żarłocznymi mięczakami.

Małgorzata Wyrzykowska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. lipiec 2024 03:38