Jakie rośliny warto wysiać na przełomie stycznia i lutego?Justyna Czupryniak/Canva
StoryEditorSTYCZNIOWY WYSIEW NASION

Jakie rośliny warto wysiać na przełomie stycznia i lutego?

27.01.2024., 08:00h
Wysiew nasion w styczniu i lutym? Tak, to możliwe. Które rośliny będą rosły jak szalone po zimowym siewie?

Styczeń to dobry czas na uprawę roślin w szklarni lub w inspektach. Chociaż z wysiewem nasion do gruntu musimy się jeszcze wstrzymać, to już na wczesny zbiór możemy wyhodować warzywa. Wśród idealnych gatunków na styczniowy wzrost znajdziemy też wiele roślin ozdobnych. Jak zaplanować styczniowy wysiew?

Wysiew warzyw w styczniu - które gatunki?

Domowe warzywa z przydomowego ogródka to prawdziwy rarytas. Wiele osób nie może się doczekać wiosennych i letnich plonów. Tymczasem w szklarniach bądź w domowych warunkach już możemy rozpocząć uprawę wielu gatunków na wczesny zbiór. Początek stycznia to dobry moment na wysiew do skrzynek cebuli i pietruszki. Świeżym szczypiorkiem i nacią będziemy mogli zajadać się już po kilku tygodniach. Natomiast koniec miesiąca to czas na wysiew szpinaku. To roślina krótkiego dnia, więc trudno uprawiać ją latem. Szpinak nie lubi ani przymrozków, ani zbyt wysokich temperatur. Idealnie rośnie, gdy temperatura powietrza oscyluje między 2 a 3°C. Już w połowie marca będziemy mogli zaplanować zbiór tego warzywa. Jeżeli wysiewamy je w szklarni, powinniśmy uważać na temperaturę, aby nie zaszkodzić młodym siewkom.

W styczniu w tunelu foliowym albo w szklarni warto wysiewać nasiona rzodkiewki. Na pierwsze plony będziemy jednak musieli poczekać około 50 dni. Wynika to z faktu, iż w styczniu jest jeszcze słaby dostęp do światła. Rzodkiewka ma wymagania uprawowe takie same jak szpinak, bez obaw można więc hodować te rośliny równocześnie. Jeżeli temperatura będzie zbyt wysoka, rzodkiew może zacząć kwitnąć. To zły znak – wykształcenie kwiatostanów świadczy o słabym rozroście części podziemnej tej rośliny.

Z kolei wysiewane na początku stycznia pomidory, ogórki lub papryka wymagać będą dosyć wysokiej temperatury. Nie uprawiamy ich więc w tym samym czasie i w tym samym pomieszczeniu, co szpinak i rzodkiewkę. W styczniu przygotowujemy też rozsadę pora i selera. Dodatkowo zajmujemy się wysiewem nasion wczesnych odmian kapusty, sałaty przeznaczonej do uprawy tunelowej oraz karczocha – warzywa o długim okresie wschodzenia i wzrostu.

Wysiew kwiatów w styczniu - które gatunki wybrać?

Nie tylko warzywa na wczesny zbiór można wysiewać w styczniu. To też dobry czas na zajęcie się uprawą roślin ozdobnych. Zajmijmy się zwłaszcza tymi gatunkami jednorocznymi, którym długi czas zajmuje wykształcenie kwiatostanów od chwili wysiewu. Kiedy już teraz wysiejemy te kwiaty, będziemy mogli przyspieszyć czas ich kwitnienia. Do gruntu, na miejsce docelowe, przesadzamy je wiosną. W styczniu wysiewamy między innymi:

  • begonię semperflorens;
  • heliotropa peruwiańskiego;
  • lobelię przylądkową;
  • pelargonię bluszczolistną oraz rabatową;
  • petunię ogrodową;
  • szałwię błyszczącą;
  • werbenę ogrodową;
  • żeniszka meksykańskiego.

O czym należy pamiętać, wysiewając nasiona w styczniu?

Gdy w styczniu wysiewamy nasiona warzyw bądź kwiatów, powinniśmy zapewnić tym roślinom właściwe warunki rozwoju. W szklarni warto zadbać o odpowiednie doświetlenie dla młodych siewek. Doniczki z rozsadą natomiast ustawiamy na parapetach czy blisko źródeł naturalnego światła. Dodatkowo można stosować specjalne lampy LED Grow. Emitują one strumień światła, który do złudzenia przypomina promienie słoneczne. Aby dobrze oświetlić, a dodatkowo ocieplić młode rośliny, można przykryć doniczki czy inspekty folią lub szkłem. Uważajmy jednak, aby pod przykryciem nie rozwinęła się nadmierna wilgoć – zbyt mokre podłoże to idealne środowisko do rozwoju chorób grzybowych. Jeśli rośliny posialiśmy zbyt gęsto, po około 3-4 tygodniach, czyli po wykształceniu minimum 2-3 listków, powinniśmy naszą uprawę przepikować. Tak zapewnimy jej lepsze warunki ro rozrostu. W drugiej połowie maja warto już rozplanować sadzenie danych gatunków do gruntu w ogrodzie.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. czerwiec 2024 05:47