StoryEditorOgród

Kiedy i jak dokarmić jabłonie i gruszę jesienią?

24.10.2019., 13:10h
Jesienne nawożenie dolistne drzew owocowych staje się standardem. Dostarczenie takich składników pokarmowych, jak azot, bor czy cynk, uważane jest za najważniejszy zabieg mający wpływ na owocowanie w kolejnym sezonie.
Główne korzyści, jakie płyną z tego zabiegu, to odpowiednie przygotowanie drzew do sezonu zimowego i łagodnego ich wejścia w spoczynek. Nawożenie poprawi również zimotrwałość roślin i zwiększy odporność na wiosenne spadki temperatur. Co nie mniej ważne, nie zadziałamy szkodliwie na owady zapylające, które w tym czasie już nie prowadzą lotów.

Kiedy przeprowadzać nawożenie?

Zabieg przeprowadzamy tuż po zbiorze owoców – ważne, by przed pierwszymi przymrozkami, gdy na drzewach utrzymują się jeszcze liście. Składniki dostarczone jesienią zostaną zmagazynowane w roślinie i wykorzystane w okresie wczesnowiosennym, gdy system korzeniowy jeszcze nie jest aktywny. Opryski wykonujemy od zakończenia zbiorów 2- lub 3-krotnie co 10 dni, łącząc bor i cynk w jednym zabiegu. Oprysk azotem stosujemy po pierwszych przymrozkach, gdy opadnie około 10% liści. Stosowanie azotu w jesiennych dawkach ma na celu ograniczenie rozwoju parcha, a nie dostarczenie tego składnika roślinie, który mógłby pobudzić ją do dalszej wegetacji.

Małgorzata Wyrzykowska
Zdjęcie: Małgorzata Wyrzykowska


Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
29. luty 2024 07:05