StoryEditorWiadomości rolnicze

Letnie dzielenie bylin

18.07.2014., 13:07h
Pod koniec lipca rozmnażamy kwiaty kwitnące wiosną. Dzielenie to łatwy zabieg, który umożliwia odmłodzenie dotychczas uprawianych roślin. To również doskonały sposób na uzyskanie nowych sadzonek. 

W lipcu dzielimy takie byliny, jak np.: żagwin, rogownicę, zawciąg, macierzankę, czyściec, barwinek, rojnik, przymiotno ogrodowe, kosaciec bródkowy. Podczas dzielenia musimy pamiętać, że każda powstała sadzonka powinna mieć 2–3 wierzchołki wzrostu i proporcjonalną do części nadziemnej ilość korzeni. 

W niejednym przydomowym ogrodzie kosaćce pozostawione na wiele lat na tym samym stanowisku zaczynają ubogo kwitnąć. Aby zwiększyć ich dekoracyjność, powinniśmy przystąpić do dzielenia 2–4 tygodnie po kwitnieniu. Rośliny te regularnie rozmnażane i przesadzane odwdzięczą się nam ozdobnymi kwiatami i bujnymi liśćmi.

Do sadzenia wybierajmy tylko młode, zdrowe i dorodne kłącza. Stare i nieproduktywne fragmenty usuwamy, gdyż nie nadają się do wegetatywnego rozmnażania. Młode rośliny sadzimy na takiej samej głębokości jak rosły dotychczas. Pamiętajmy, by zadbać o ich systematyczne nawadnianie.

Ewelina Hahnel

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
04. czerwiec 2023 07:23