StoryEditorogród

Pędzenie warzyw - sposób na wydłużenie ich świeżości w domu

04.12.2021., 19:12h
Już w grudniu możemy rozpocząć tak zwane “pędzenie warzyw”. Dzięki temu będziecie mieć pod ręką świeże i ekologiczne witaminy. Na czym polega pędzenie warzyw? Jakie są zasady pielęgnacji pędzonych warzyw?

​Jakie rośliny nadają się do pędzenia?

Pędzenie to zmuszanie roślin do wzrostu jesienią i zimą, czyli poza okresem ich normalnej wegetacji. Dodatkową zaletą jest fakt, że wzrost większości pędzonych roślin odbywa się przy ograniczonej intensywności światła., choć odbywa się kosztem zgromadzonych w korzeniach i cebulach w czasie wegetacji substancji zapasowych.

Warzywa i zioła pędzone w okresie jesienno-zimowym to zarówno źródło witamin i przypraw, ale także ciekawa dekoracja kuchennego okna.

Spośród roślin przyprawowych do pędzenia nadają się:

 • czosnek,
 • cykoria podróżnik,
 • estragon,
 • hyzop,
 • lubczyk,
 • mięta,
 • pietruszka,
 • seler,
 • siedmiolatka,
 • szczaw
 • szczypiorek.

Jak pędzić szczypiorek i natkę?

Stary, wypróbowany sposób naszych babć polega na tym, by wykorzystać zapasy nagromadzone przez rośliny w korzeniach czy cebulach i skłonić je do wytwarzania jadalnych liści przez całą jesień i zimę.

Organem spichrzowym pietruszki jest korzeń. Taki korzeń posadzony w doniczce i regularnie podlewany, będzie wypuszczał  natkę.W taki sposób wyrosła nać jest delikatniejsza w smaku, niż ta z ogrodu, ponieważ ze względu na niedobór światła jest trochę wyciągnięta. Odpowiednim podłożem może być piasek zmieszany z ziemią uniwersalną. Sadzimy go w taki sposób, by kilka górnych centymetrów wystawało ponad podłoże, a więc doniczka powinna być wysoka. 

Postarajmy się o długi i gruby korzeń, ponieważ jest on bogaty w substancje zapasowe. I - co bardzo ważne - nie powinien mieć ściętej główki, ponieważ to z tego miejsca wyrastają liście.

Niestety w sklepach często sprzedawana jest pietruszka starannie przyciętą, właśnie po to, aby nie wypuszczała zieleniny i nie traciła swej masy. Dlatego lepiej rozejrzeć się za nią na jakimś bazarku albo spróbujmy wyprosimy od kogoś, kto uprawia warzywa.

Jak przebieg​a pielęgnacja pędzonej pietruszki?

 • Nie wolno podlewać zbyt obficie, aby korzeń nie zgnił.
 • Rośliny ustawiamy jak najbliżej okna, raczej w chłodnym miejscu (w cieple szybciej się wyeksploatują).

  Do pędzenia nadają się zarówno cebula i czosnek

  Do pędzenia można wykorzystać duże zdrowe cebule z gąbczastymi szyjkami, które nie nadają się do przechowywania ani do handlu. Podobnie jak szczypiorek można sadzić do doniczek, skrzynek, różnego rodzajów pojemników. W zależności od wielkości cebul sadzi się je w rozstawie 6-8 x 6-8 cm na głębokość ¾ długości cebul.

  Pędzona cebula nie wymaga specjalnego podłoża i nawożenia, ponieważ korzysta ze zgromadzonych substancji zapasowych zgromadzonych w cebulach. Do wytworzenia systemu korzeniowego konieczne jest utrzymanie temperatury w zakresie 9-12°C, a w okresie wzrostu szczypioru 20-25°C. W okresie pędzenia cebula wymaga umiarkowanego podlewania i częstego wietrzenia.

  Szczypior zbiera się, gdy osiąga ok. 30-40 cm długości. Pędzenie cebuli trwa w zależności od warunków uprawy 3–4 tygodnie. Z 1 m2 uprawy można uzyskać ok. 8-20 kg.

  Do pędzenia czosnku nadają się duże i grube ząbki lub główki bez suchych łusek okrywających. Sadzi się je na głębokość 2/3 wysokości. W okresie pędzenia czosnek wymaga dostępu światła i umiarkowanego podlewania. Szczypior nadaje się do zbioru, gdy szczypior osiągnie długość 20 cm.

   Dzięki pędzeniu warzyw cieszymy się świeżą, ekologiczną, niczym nie pryskaną, nienawożoną zieleniną przez całą zimę.

   Oprac. Natalia Marciniak-Musiał

   Zdjęcie: Pixabay

   Warsaw
   wi_00
   mon
   wi_00
   tue
   wi_00
   wed
   wi_00
   thu
   wi_00
   fri
   wi_00
   02. marzec 2024 08:56